Турската компания Kastamonu Entegre е световен лидер в производството на ламиниран паркет, плочи от дървесни частици, МДФ плоскости, работни плотове и пана за врати. Към момента дъщерното предприятие у нас – “Кастамону България”, разположено на 250 дка, е най-големият работодател в Павел баня и лидер в дървопреработващата промишленост. През 2000 година компанията прави втората си чуждестранна инвестиция – купува завод за плочи от дървесни частици в България, а към 2024 година инвестициите надхвърлят 200 млн. лв.
Начело на компанията в село Горно Сахране е Чаатай Пийадеджи, който с гордост споделя, че скоро ще получи и българско гражданство. “Вече над 17 години съм в България и няма нищо, което да не ми харесва”, казва откровено той. Думите му не са само доказателство за прословутатата ориенталска деликатност и добро възпитание. Чаатай живее в съседното село до Горно Сахране – Долно Сахране, заедно със семейството си, където гледа всякакви плодове и зеленчуци. Трите му деца знаят български, пеят народни песни и играят хора.
Всяко нещо си има причина, а компанията, за която работи Пийадеджи, е доказатество, че нищо не се случва от вчера за днес. Работата между отделните структури, отдели и нивото на комуникацията между тях е пример за кръгова икономика и на идеи. Една от тях е не само печеливша, но и иновативна, с потенциал да се превърне в нов еко бизнес. Става въпрос за плоскости, които се правят от кафе. Идеята на компанията в момента се разработва от научно-изследователския им център в Истанбул. Концепцията е отпадъкът от кафе да се влага и да се смесва с дървесния чипс, за да се получи различен, естествен нюанс на плоскостите.
“Финансов бонус може да получи всеки човек, който дава добра идея в компанията, защото той познава производствения процес по-добре и от шефа си и е логично да дава по-добри концепции”, обяснява начина на работа Чаатай Пийадеджи. И веднага дава друг пример – преди години техен работник предлага вместо да се сменя цялата кухня, която с годините се износва, да се подменя само лицевата част.
Наскоро “Кастамону България” печели проект по Плана за възстановяване за прехода към кръгова икономика в предприятията. Той цели да има повече рециклираните суровини, които да се влагат по-ефективно в производството. Само за последните няколко години предприятието успява да увеличи рециклирането с почти 10 процента.
Въпреки новите технологии и степен на механизация най-големите инвестиции и капитал за компанията са хората. Затова насърчават работниците да учат, да повишават квалификациите си регулярно и да влагат научено в работния процес. Българският филиал залага на местни хора, защото с работата си те ще развиват и мястото, където живеят и се намират домовете им. Фирмата има сключени договори и с български университети, а студентският стаж е не само платен, но и със социални придобивки като безплатно настаняване и обяд.