Не действаме под натиск. Това заяви пред Би Ти Ви държавният здравен инспектор доцент Ангел Кунчев.
“Правим анализи всяка седмица и ако има основание, променяме мерките. Това се случва без значение дали има протести ил няма. Ако се появи нов щам, може да върнем мерките обратно. Но аз лично не очаквам. Обикновено пролетно-летния сезон стихват нещата, ако ще има неприятни изненади, те ще са през есента”, обясни Кунчев.
Той заяви, че е отчетен и фактора на високата смъртност. Държавният здравен инспектор посочи, че у нас от ковид вече са починали над 35 хиляди души, т.е. сме загубили цял един град, който би имал размерите на Монтана, например.
“Вече виждаме спад на заетите легла-интензивни и неинтензивни. Остава впечатление у хората, че от 20 март вдигаме ръце и преставаме да се занимаваме с Ковид. Усилията за повишаване на ваксинационното покритие трябва да продължат. “, коментиора той.
Премахването на маските на закрито ще бъде последно, посочи Кунчев.
“Поради простата причина, че ако дълго време сте взатворено помещение с много хора, рискът от заразяване се увеличава неимоверно много. Повечето страни, които облекчават мерките, маските остават. Ако нещата вървят добре, в летния сезон може да обмислим отпадането на маските на закрито. Трябва обаче да имаме светли периоди-един-два месеца без никакво повишаване на заболеваемостта, нито на смъртността”
За отпадане на карантината, можехме да мислим, ако имахме много добро имунизационно покритие.
“За да пуснете един човек, който е доказано заразен да се разхожда свободно, трябва поне 90% от всички, скоито се среща, да са ваксинирани. За такава мярка у нас е рано. Ако тенденцията на спад в броя на заболелите се задържи, през лятото може да мислим и по този въпрос, но сега е рано”, заяви Кунчев