Министърът на туризма Евтим Милошев проведе работни срещи с местните власти от Южното и Северното Черноморие. Целта на срещите беше обсъждане на готовността за предстоящия летен сезон.
По Южното Черноморие има готовност за успешното и спокойно протичане на сезона. Очакванията са за един успешен летен сезон с ръст на записванията и готовност на институциите. Летище Бургас съобщи, че ще открият нови линии, а за сезона имат общо 85 дестинации от 25 държави. Отчетоха и 15% ръст на записванията от Великобритания. От май месец започват и чартърните полети. Това заявиха кметове и заместник-кметове на общините Бургас, Поморие, Приморско, Несебър, Созопол и Царево по време на първата работна среща в Бургас. В разговорите се включиха още областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова, кметът на Бургас Димитър Николов, както и кметове и представители на общините Поморие, Приморско, Несебър, Созопол и Царево.
“През последните няколко години морските ни плажове по Южното Черноморие са изключително чисти, конкурентни на световно ниво и привлекателни за туристите”, отбеляза директорът на РЗИ Бургас д-р Георги Паздеров. Той съобщи, че започват регулярни изследвания на морската водата по плажовете. И допълни, че РЗИ ще работят в тясно сътрудничество с РИОСВ, БАБХ, КЗП и др., за да се гарантира здравето на туристите.
Необходимостта от повече лекари и допълнителни спешни екипи е другият акцент, който бе поставен от д-р Паздеров и областния управител проф. Нейкова, които обещаха съдействие.
“Особено внимание ще се отдели на правилното съхранение и обработка на хранителните продукти”, увериха представителите на БАБХ. С повишено внимание ще се подходи към детските лагери, които са най-многобройни по южното крайбрежие.
От НАП съобщиха, че ще правят скрити и явни проверки, както всяка година, а най-честите нарушения са свързани с неиздаване на касов бон.
“Ще бъдат осигурени и командировани допълнителни полицейски екипи на територията на курортите по време на летния туристически сезон, включително от други страни, които да се грижат за спокойствието на летуващите”, увериха от Главна дирекция “Национална полиция“. Обезпечени са всички необходими полицейски щатове, а за сезона са командировани общо 428 полицаи. В курортите за най-натоварените месеци са командировани и 10 чуждестранни полицаи – от Чехия, Полша, Германия и Румъния. Работи се за облекчаване на трафика и намаляване на риска от ПТП, а в дните от петък до неделя ще има и ръчно регулиране на натоварените кръстовища, които предизвикват тапи и забавяне на туристите.
Дългоочакваният ремонт на Дюлинския проход, както и на Приморски проход по пътя Обзор – Слънчев бряг също бяха обявени на срещата като една позитивна новина.
Друг дългоочакван ремонт – този на пречиствателната станция на язовир “Ясна поляна”, ще осигури водоподаването за цялото южно крайбрежие.
Същевременно от Изпълнителна агенция “Морска администрация” съобщиха, че активно работят с концесионерите на плажове и разполагат с допълнителни спасителни катери в Несебър и Созопол, както и с доброволци спасители.
“Дивото къмпингуване е един от големите проблеми на Северното Черноморие”, каза във Варна служебният министър на туризма Евтим Милошев, който се срещна с представители на сектора и на контролните органи. Домакин на разговора бе кметът на крайморския град Благомир Коцев.
Като проблем министърът посочи и водоснабдяването в Добричкия регион. Той уточни, че браншът е повдигнал и въпроса за изпълнението на наредбата за водното спасяване, която влезе в сила в началото на април. “Новите изисквания заварват сектора неподготвен”, обясни Милошев. По думите му исканията това лято да се работи по старите правила води до правен казус и ще бъде реализирана спешно междуведомствена среща, за да се търси решение. Милошев пое ангажимент и за разговор между министерствата по проблемите на дивото къмпингуване и контрола върху него. “Браншът повдига темата за въвеждане на туристическа полиция, но това изисква задълбочен анализ и разработване на цялостна концепция”, обясни министърът, но припомни, че големите туристически държави имат такъв орган.
Като проблем Милошев посочи и състоянието на ГКПП “Дуранкулак”, който се превръща във важен портал за гостите от Румъния. “Капацитетът на граничния пункт, особено в активния сезон, не е особено голям и това създава напрежение”, аргументира се министърът.
За проблема с кадрите той коментира, че с промените в закона за чужденците у нас секторът ще бъде облекчен. Той посочи, че 90-дневната виза вече ще може да се подновява на територията на България, без да се налага работникът да се връща в страната, където е издадена. Освен това се въвежда механизъм за удължаване на престоя на наетите чужденци. “Има промени и за виза Д, която е 9-месечна”, допълни Милошев. По думите му въвеждат се облекчения в документите, които се подават за издаването й, и се дава възможност да бъде продължена след изтичането й.