В началото на всеки мандат редица стратегически и програмни документи на местно ниво трябва да бъдат изготвени, съгласувани и внесени за приемане от общинските съвети. “Бъдещият Закон за стратегическото планиране ще даде ясна структура и взаимна обвързаност на стратегическите планови документи на национално ниво и адекватното вписване на местните приоритети в тази система”, подчерта по време на среща на общините от Южния централен район кметът на Карлово Емил Кабаиванов.
Към момента в 30 действащи закона са предвидени задължения за стратегическо планиране на общинско ниво, около 180 са националните стратегически документи, с които местните приоритети и визии за развитие трябва да бъдат синхронизирани, още над 70 са секторните стратегии, също засягащи работата на общините. Тази практика води до парадокса на непрекъснатото генериране на дългосрочни програми, за чието изпълнение не остава нито време нито ресурс.
През 2027 г. изтича срокът на действие на основните общински стратегически документи – Плановете за интегрирано развитие на общините и на практика в настоящия мандат предстои извършването на междинната им оценка и евентуалната им актуализация. Във втората половина на 4-годишния период на управление настоящите кметове трябва да започнат и подготовката за новия стратегически планов период. Именно затова темата е един от акцентите, обсъждани в рамките на регионалните срещи, организирани от НСОРБ.
Един от сериозните проблеми, с които се сблъскват кметовете, е че множеството текущи ежедневни задължения трудно позволяват да се гледа по-често в перспектива и да се планират навреме дългосрочни приоритети, които изискват по-солидна подготовка и по-продължителен период за осъществяване. В същото време планирането с по-далечен хоризонт дава възможност да бъдат развити сериозни и мащабни проекти, които биха могли да допринесат положително за развитието на общината.
“Проблем е и липсата на специализирани кадри, владеещи технологиите на стратегическото планиране и методите за оценка на онези дейности, които биха повлияви в дългосрочен план. Не на последно място е и фактът, че такива специалисти трудно биха могли да се задържат на работа в общината, поради ниските нива на възнаграждения в местната администрация”, подчерта д-р Кабаиванов. Със своите колеги той сподели, че е наложил практиката в община Карлово подобни сериозни дебати по теми от дългосрочен аспект да бъдат водени поне веднъж седмично и препоръча своя опит.
Пред кметовете и председателите на общински съвети от региона той заяви, че изграждането на добро взаимодействие и между кметския екип, общинската администрация и общинския съвет е базата за успеха на всяко начинание в общината. “В настоящия мандат общинските съвети са доста пъстри от политическа гледна точка и този факт усилва още повече ролята на взаимната коректност и уважението”, подчерта Емил Кабаиванов. Той препоръча на своите колеги своевременно да запознават общинските съветници със своите намерения и инициативи, за да дадат достатъчно възможност за тяхното осмисляне и разумно дискутиране.
Чести срещи на администрацията с общинския съвет е другата препоръка на карловския кмет: “Когато разговорът е спокоен, не се води под напрежението на редовно заседание на общинския съвет, той може да бъде задълбочен, да има вслушване във всяка изразена позиция и да бъдат направени нужните и полезните за хора корекции във всеки план”.
“Кметуването е доста черна работа. Каквото и да става в общината, независимо от разпределението на отговорностите, кметът е отговорен за всеки неуспех и доста по-рядко за успехите, които са постигнати”, сподели дългогодишният кмет на Карлово и член на ръководството на НСОРБ Емил Кабаиванов. Той даде и практически съвети на своите по-млади колеги как още от първите дни на своето управление да въведат правила и контрол, които да гарантират по-ефективната работа на всички структури на общината.
Въпреки добрите параметри за общините в бюджета на държавата, средства за достойно и атрактивно възнаграждение на труда в общинската администрация остават недостатъчно. Кабаиванов препоръча на кметовете на общини да огледат добре функциите и структурата на своите администрации и да преценят оптималния кадрови ресурс.
“Не спестявайте пари за квалификация на администрацията и за обучения”, препоръча на своите колеги кметът и препоръча да се възползват в максимална степен от различните възможности, които предоставя НСОРБ.
“Огромен потенциал, който не всички общини успяват умело да използват, е енергията на местната общност”, подчерта още в своето изказване кметът на Карлово. През новия мандат към всички консултативни съвети в общината се присъединява и вълна от млади и ангажирани хора. Тяхната роля ще бъде не само от ранна възраст пълноценно да участват в работата на своята община, но и да бъдат генератор на идеи и предложения, който да обогати опита на дългогодишните служители.