Развитие на лифтовете, подобряване на достъпа и транспорта до планината и модерни екопътеки – това са част от елементите на новата стратегия на кмета Васил Терзиев за развитие на Витоша, наречена „Визия за Витоша“. Петиция за подкрепа на проекта и подробно предтавяне има на сайта vitosha.me.
Приоритет за общината е Симеоновският лифт, като срокът за възстановяването му от собственика “Витоша ски” е до края на лятото. Ако това не се случи, Терзиев обяви план “Б” – възстановяване на Драгалевския лифт.
Най-бързият начин да заработят лифтовете отново е партньорство с частния собственик, в което общината има съществена роля.
От няколко години „Витоша ски“ има нов собственик – италианската фирма TechnoAlpin, която е световен лидер в производството на изкуствен сняг. Компанията заяви желание да инвестира 100 млн. евро в модернизация на всички лифтове и влекове, информира Васил Терзиев, цитиран от БНР. И допълва: “Очакваме от дружеството конкретен инвестиционен проект, който да разглеждаме, и при положение, че е обществено приемлив и има санкция от Столичен общински съвет (СОС) – да реализираме заедно, след приемане на необходимите нормативни промени, които в момента възпрепятстват това инвестиционно намерение”.
На “Околовръстния път” ще бъде обособен голям буферен паркинг.
Освен бъдещото развитие и възстановяване на лифовете, както и свързването им в мрежа, цел е и лесният достъп до планината. Идеята е да се направи “зелен коридор” по река Драгалевска и така до Витоша да се стига изцяло пеша.
Изграждането на нови велотрасета, площадки за парапланери, както и възстановяването на пречиствателната станция “Брезовица” също са част от предложенията за развитие на Витоша.
Други инициативи, които ще стартират още тази година, са:
– „Пътеки на гражданите” от това лято. Съвместно с дирекцията на Природен парк “Витоша” софиянци ще могат да се включват в облагородяването на витошките пътеки. Информация за инициативата ще има специално създаден сайт vitosha.me.
-Освен Зелените класни стаи на Витоша, които са еднодневни, ще се работи по програма за Зелените училища на Витоша, която да обхване няколко хиляди деца и социалнослабите ученици, подпомогнати от общината.
-Изграждане на модерна наблюдателна площадка на Копитото. Инициативата ще се реализира заедно с Природен парк “Витоша”.