Цените на електроенергията се повишиха с 35% през последната година, поставяйки местните и регионалните власти в много трудна ситуация. Тъй като инфлацията и високите цени на енергията продължават да бележат политическия дневен ред в ЕС, Комитетът на регионите (КР) се застъпва за това градовете и регионите, малките предприятия и домакинствата да имат пряк достъп до техническата и финансова подкрепа на ЕС за справяне с кризата и за придвижване напред действията по климата. Членовете на КР обсъдиха последиците от енергийната криза за европейските домакинства с чешкия вицепремиер Мариан Юречка, водещи членове на Европейския парламент и вицепрезидента на Европейската инвестиционна банка Лиляна Павлова.
Председателят Вашку Алвеш Кордейро изтъкна, че въздействието на енергийната криза вреди и на регионалните администрации, чиито бюджети са под сериозен натиск. “Докато лидерите на ЕС водят дискусии по всеобхватни мерки за гарантиране на енергийната сигурност на ЕС и справяне със системния проблем на енергийния пазар, нека не забравяме необходимостта от конкретни действия за облекчаване на натиска върху хората, а също и върху местните власти”, апелира Кордейро.
В изказването си Лиляна Павлова, вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка, постави акцент върху нуждата от още повече инвестиции в зеления преход за компенсиране на повишените енергийни цени и намаляването на зависимостта от изкопаеми горива. “Групата на ЕИБ се ангажира да подкрепи този преход чрез своите финансови и консултантски услуги, включително механизми, насочени към нуждите на градовете и регионите. С поставената цел да подкрепи с 1 трилион евро зелените инвестиции до 2030 г. в световен мащаб, ЕИБ може да даде решаващ принос за REPowerEU”, смята тя.
Тъй като Европейската комисия трябва да представи идеи за реформиране на пазарите на електроенергия през първото тримесечие на 2023 г., КР призовава местните и регионалните власти да бъдат в основата на всички промени, като гарантират задължителни механизми за консултации като предвидените в Регламента за управление на енергетиката, чрез многостепенни диалози в областта на енергетиката и климата.
Мариан Юречка, вицепремиер на Чешката република, подчерта ключовата роля на градовете и регионите в настоящата енергийна криза. Според него, за да се избегне превръщането на инфлацията и високите цени на енергията в масивна икономическа и социална криза, е необходимо повече сътрудничество. “Вашите усилия са от решаващо значение за спасяването на уязвимите домакинства и бизнеса от изпадане в енергийна бедност. Европа не може да остане без гласа на градовете и регионите, тъй като вие сте движещата сила за разгръщането на енергийни общности”, каза още вицепремиерът. Той говори и за енергийната трансформация като възможност за промяна във въглищните региони, но при напълно функциониращ и ефективен Европейски социален фонд за климата.