Кметът на София Васил Терзиев призовава МОН за общи усилия и сътрудничество за изработване на план, при нужда от превоз на зрелостниците до училищата, където ще се провеждат матурите. “Анализът ни за последните два дни показва, че от над 160 общински училища на територията на Столична община, под 1% от работещите в тях учители не са успели да стигнат до работните си места. Около 10% от учениците не са посещавали часовете през последните два дни, като училищата уточняват, че тези отсъствия са предизвикани и от други обстоятелства”, пише Терзиев.
В детските градини в четвъртък под 3% от учителите, или само 77, не са успели да пристигнат на работа, а в петък под 1%, или 23 учители. В София работят над 101 000 учители. Непедагогическият персонал и медицинските сестри също са били на работните си места. От общо около 35 000 деца, близо 25 000 са били на детска градина или ясла, което въпреки необичайните условия, изглежда по-скоро обичайно за възрастта на децата и сезона, сравнено с данни през предходни години.
“Усилията ни сега са насочени към безпроблемното провеждане на матурите за зрелостниците на 21 и 23 май. Ако синдикатите на транспортните работници въпреки всичко решат да рискуват бъдещето на тези млади хора, Столична община декларира, че ще мобилизира целия си ресурс, за да участва в осигуряването на безпроблемното придвижване на младите хора, които имат нужда, за да стигнат навреме за изпита си”, пише Терзиев.
София остава без градски транспорт и през почивните дни, след като не бе намерен компромис между протестиращите и Столична община.
Протестът продължава вече четвърти ден и не ясно как ще приключи, след като и двете страни отказаха да направят компромиси. Стачката вече дава странични ефекти –пациенти, ученици и учители трудно се придвижват.
По инициатива на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев от вчера (16 май) е сформиран щаб към министерството, във връзка със ситуацията с транспорта в София и предстоящите матури, съобщиха от МОН малко по-късно днес. В него участват експерти от институцията, директори на по-големи столични училища, представители на Регионалното управление на образованието София.
Изпратено е писмо до всички директори на училища в София, в които има ученици в 12. клас, със задача да направят спешно допитване до зрелостниците дали имат алтернатива за придвижване в деня на матурите. Първа обобщена информация вече е предоставена на Щаба. Към момента около 350 ученици са заявили, че нямат алтернативен транспорт, с който да стигнат до училището, в което са разпределени.
Паралелно с това се събира детайлна информация и за всички квестори, които ще имат проблем с придвижването. Това са общо около 3000 души, без които изпитите не биха могли да започнат.
От МОН съобщават още, че отново през вчерашния ден е започнала мобилизация на всички транспортни средства, с които разполага. Към момента са мобилизирани 54 училищни автобуса с общо 1388 места от областите Ловеч, Кюстендил, София–област и др. Очаква се информация и от други по-близки до столицата области, като минимум 60 автобуса с общо над 1500 места да бъдат осигурени до сряда. Заедно с това е разпоредено на всички структури към МОН да предоставят автомобилите си за дните на зрелостните изпити. Институцията също ще даде всички коли, с които разполага за нуждите на ученици и квестори.
Към момента директори на училища също са започнали организация с родители, за да дадат още алтернативи за придвижване на зрелостниците.
МОН приветства призива на Столична община също да се включи във вече създадената организация. “Посочваме, че за учениците, родителите и квесторите ще бъде огромно облекчение, ако в дните на матурите превозните средства са освободени от синя и зелена зона”, се казва още в съобщението.
МОН следи цялата ситуация и постоянно допълва данните, с които разполага, а последното заседание на Щаба бе днес (17 май) преди обяд в институцията.