Депутатите се скараха по време на дебатите за промени в Изборния кодекс. Шест законопроекта за изменения на изборните правила са внесени в 45-ото Народно събрание, като новите формации дадоха да се разбере, че това е основен приоритет за тях. Предложенията се дебатират на първо четене днес в пленарна зала. Гласуването по пощата зад граница да стане възможно, а вотът у нас да е изцяло машинен. Това са част от исканията на формациите. Сред другите предложения са увеличаване на секциите в чужбина. Възобновява се и една стара идея за отделен изборен район “Чужбина”. Това ще позволи сънародниците ни извън България също да дават преференции. В момента те гласуват само за политическите сили, но не и за конкретен кандидат-депутат.
Предлага се и промяна в начина на избор на ЦИК – да се състои от 15 членове и да се назначава с указ на президента след публични консултации.
ИТН с обещание за мажоритарен вот на следващите редовни избори за парламент
И правната комисия, и пленарна зала отхвърли искането на ГЕРБ-СДС за въвеждане на изцяло мажоритарни избори в два тура. Първата политическа сила изненада и първа внесе законопроект, изпреварвайки “Има такъв народ”, които бяха най-големите привърженици на мажоритарния вот. Хората на Слави Трифонов обещават пропорционалната избирателна система да бъде заменена с мажоритарна за следващите редовни парламентарни избори. Аргументът на ИТН да се откажат сега от основния си приоритет е, че настоящото 45-о Народно събрание вероятно няма да има дълъг живот, а преходът към мажоритарен вот изисква дълга и сложна подготовка. Според Ива Митева (ИТН), председател на парламента, внесеният от ГЕРБ-СДС законопроект за въвеждане на мажоритарен вот има много недостатъци.
“Не се изяснява кой е органът, който ще отговаря за изборите в чужбина. Предвидено е в рамките на 31 районни избирателни комисии да се образуват 234 едномандатни избирателни района – това е нонсенс, да се образуват избирателни райони в районни комисии. Предполагам, че е взето от смесената изборна система. Предлага се границите на изборните райони да се определят от президента – много странно решение. Как президентът на републиката ще очертае границите на изборните райони?! Едномандатните изборни райони в чужбина са фиксирани на шест – предполагам, че ГЕРБ са хвърлили зарчето и то е паднало на цифрата щест. Не знам дали въобще разполагат с данни колко българи живеят извън страната. По събраната от нас информация те са над 1.5 млн. души. Как са определени тези 6 мандата за 1.5 млн. български граждани?! Проектът съдържа и съвсем непонятни неща, като това президентът да определя и многомандатните изборни райони. Какви многомандатни райони има в мажоритарната система? Това явно отново е останало от една смесена система, която ГЕРБ са я ползвали като основа”, обобщи Митева промените в законопроекта на ГЕРБ. И накрая заключи: “Тук виждаме абсолютно неблагоразумно направена изборна система, непознаване на международните стандарти и непознаване на изборната система и мажоритарната система”.
От ГЕРБ не останаха длъжни. “Оставам с впечатлението, че през 2017 г. ние от ГЕРБ сме искали мажоритарната система и ние сме направили референдума. Г-н Йорданов искаше за една вечер да се внесе в пленарната зала и да се приеме мажоритарната система”, обяви бившият шеф на парламента Цвета Караянчева. И посочи, че на сайта на “Шоуто на Слави” продължава да присъства карта с готово изборно райониране. “Имате готово райониране и не виждам къде е проблемът. На второ четене ще го входираме. Защото трябва да знае българският народ кой влиза в политиката, за да лъже, само и само да седне на депутатските банки”, завърши Караянчева.
Спор и за заплати – едни искат замразяване, други – намаляване
И в това Народно събрание не пропуснаха да се изпокарат за заплатите си. БСП настоява да се замразят на ниво от последните на 44-ото Народно събрание. Мая Манолова от “Изправи се! Мутри вън!” предлага месечното възнаграждение да бъде орязано до 1400 лв., което се равнява на една средна работна заплата у нас. В момента базата на възнагражденията на народните избраници е 4884 лв. Тази сума ще получава всеки в Народното събрание, ако се приеме предложението за замразяване на БСП.
Предложенията на социалистите и на “Изправи се! Мутри вън!” идват след скандал с високите пари, които получават депутатите. Той се разрази, след като в правилника на парламента бе сложен таван за допълнителните възнаграждения, които депутатите имат право да получават, ако изпълняват приоритетни за страната задачи. Досега в правилника нямаше разписано колко точно е този бонус, а по предложение на “Демократична България” бе сложен таван от 25% от депутатската заплата. Христо Иванов обяви обаче, че ще предложат текстът с бонусите да отпадне от правилника за работа на парламента. Такова предложение ще внесат и от БСП.
Какво се прие?
След дебатите днес законопроектът на “Има такъв народ” за промени в Изборния кодекс мина в парламента. Така само един от шестте законопроекта, внесени за обсъждане, мина на първо четене в пленарната зала. Първоначално “за” него гласуваха единодушно 212 народни представители, но от ГЕРБ – СДС поискаха прегласуване с мотива, че Станислав Трифонов не е гласувал. При повторното гласуване “за” законопроекта гласуваха 210 народни представители, без нито един “против” и с 1 “въздържал се”, с което той беше приет.
Според приетите поправки българите в чужбина ще гласуват по пощата, ако има такава възможност. Въвежда се изцяло машинно гласуване, включително и зад граница, но с поддържането от секциите на резерв от хартиени бюлетини, които могат да бъдат използвани при неразрешим технически проблем.
Създава се и изборен район “Чужбина”, за да могат сънародниците ни зад граница да гласуват с преференция и за независим кандидат. Предвижда се да няма ограничения на броя секции зад граница.
Промените въвеждат и видеозаснемане и видеоизлъчване от районните избирателни комисии, както и подготовка за експериментално електронно дистанционно гласуване, като първият експеримент да се проведе още на изборите за президент тази година.