Трансформацията на въглищните региони в България, предизвикана от енергийния преход, ще бъде във фокуса на международен форум, който ще се проведе в София. Събитието „Възможности за справедлив преход отвъд границите“ ще се проведе на 25 септември 2024 г. в зала „Панорама“, хотел „Експо“ в София. Достъпът е свободен, но изисква задължителна регистрация, която е достъпна на този линк или директно чрез формата в края на този текст.
Събитието ще събере водещи експерти, представители на европейските институции, местни власти и бизнес лидери от България, Гърция, Хърватска, Чехия, Унгария и други. Сред лекторите са представители на Европейската комисия, кметове и областни управители на въглищни региони, икономисти, представители на бизнеса, изследователи, и други.
Програмата на събитието е достъпна на български тук.
Лекторите ще предоставят актуална информация за стъпките и възможностите за икономическо развитие в трите въгледобивни региона на България – Перник, Стара Загора и Кюстендил. Международното участие ще насърчи междурегионалното сътрудничество с други страни с въглищни региони в преход и ще допринесе за по-доброто познаване на инвестиционните възможности и политическите предизвикателства, свързани със зеления преход.
Събитието е част от проекта „Преход на възможностите“ (TOP), изпълняван от „Бранд Медия България“ с финансиране от Европейския съюз. То се организира с подкрепата на ICLEI – Местни власти за устойчивост – глобална мрежа от повече от 2500 местни и регионални власти, ангажирани с устойчиво градско развитие.
Целта на проекта е да популяризира приноса на кохезионната политика на Европейския съюз, Фонда за справедлив преход и Плана за възстановяване на Европа за осигуряване на плавен и справедлив преход към климатично неутрална икономика.
Работните езици са български и английски, като е осигурен симултанен превод между двата езика.
Подробности можете да намерите и на уебсайта на проекта.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.