Местните и регионалните лидери обсъдиха и споделиха своите най-добри практики относно решаващата роля на знанието за укрепването на иновационните екосистеми. Събитието се проведе в Европейския комитет на регионите (КР). Беше предоставена платформа за регионите и градовете за обмен на опит относно превръщането на знанията в практически и иновативни решения.
“Темата за валоризация на знанието ми говори много като избран местен политик. Тя се съчетава добре с общите цели на едногодишното сътрудничество, което имаме с ГД “Научни изследвания и иновации”, а именно платформата за обмен на знания (KEP). Това е двупосочен процес, при който резултатите от научните изследвания се споделят или демонстрират на регионално ниво. Местните заинтересовани страни също имат възможност да представят на вниманието на иноваторите и учените своите нужди и стремежи, възникващи отдолу нагоре, на градско и регионално ниво”, заяви председателят на Комисията SEDEC и кмет на община Габрово Таня Христова.
На семинара, организиран в рамките на Платформата за обмен на знания (KEP) 2.0, експерти и политици споделиха своя опит, предизвикателства и иновативни и устойчиви решения за повишаване на социалното и икономическото въздействие на научните изследвания и иновациите в местните и регионалните екосистеми.
Дебатът се фокусира върху значението на ефективното използване на научноизследователските знания за създаване на социална и икономическа стойност чрез разработване на устойчиви продукти, услуги и политики, които отговарят на настоящите нужди на обществото и подобряват живота на хората. В семинара беше подчертана критичната роля, която регионалните и местните власти играят в прилагането на политиките за подкрепа на тази трансформация и програмите за научноизследователска и развойна дейност.
Участниците споделиха практически опит от участието си в Упражнение за взаимно обучение (MLE) относно валоризацията на знанията стартира през 2023 г. от Европейската комисия. Тази инициатива има за цел да помогне държавите членки и асоциираните държави да подобрят своите политики и обществена подкрепа за приемането и разпространението на знания, като се съсредоточат върху уменията, междусекторното сътрудничество и системите за стимулиране. Подобряването на начина, по който знанията се споделят, така че да служат на гражданите чрез създаване на нови решения на настоящите проблеми на Европа, е една от ключовите стратегии на Нова европейска програма за иновации, създаден през 2022 г.
Платформа за обмен на знания (KEP) 2.0, разработена съвместно от Европейския комитет на регионите и Генерална дирекция “Научни изследвания и иновации” на Европейската комисия, е обновена инициатива, насочена към насърчаване на диалога и обмена на нови решения и най-добри практики в областта на научните изследвания и иновациите.