В Народното събрание кметове и депутати обсъдиха възможностите за рационално използване на минералните извори у нас и възможностите за привличане на инвеститори. На форума имаше представители на Ловеч, Стара Загора, Видин, Елин Пелин, Костенец, Ботевград, Тетевен, Смолян, Баните и експерт от Националното сдружение на общините.
Обсъдено бе състоянието на минералните извори, проблемите при използването им, възможностите за инвестиции и по-ефективна експлоатация. Беше отбелязана необходимостта от по-добро взаимодействие между законодателната, изпълнителната и местната власт, както и на неправителствения сектор за правилната употреба на лечебните води и извеждането на този природен ресурс като национален приоритет.
Ресурсите
България разполага с над 240 находища на минерална вода с дебит повече от 5600 л/сек., като съставът и качеството им варират, а техните температурни диапазони са между 20 и 100 градуса. Минералните извори трябва да бъдат разглеждани като важна част от икономиката на България, тъй като са съществен ресурс. Важно условие за всичко обаче е финансовата помощ от държавата, както и необходимостта от законодателни промени в областта на публично-частното партньорство с цел привличането на повече инвестиции.
Към момента общините стопанисват 108 находища за минерална вода, от тях 51 са общинска собственост. Останалите 57 находища са държавна собственост, предоставени им от МОСВ, по силата на Закона за водите общините имат право, след заявен интерес, безвъзмездно да ги ползват и управляват за срок от 25 години.
Гласът на общините
Представителите на местната власт споделиха, че след безвъзмездното предоставяне задълженията за добро стопанисване и поддържане в изправност на съоръженията в съответствие с техническите изисквания са изцяло вменени на кмета на общината. За някои от находищата държавата не е извършила или не е довършила докрай детайлни проучвания на минералните води. Поради тази причина сега общините са ангажирани да извършат мащабни дейности по разкриване или преоценка на експлоатационните ресурси и на техническия възможен дебит на съществуващите съоръжения в находищата, за да може да стартират процедури по издаване на разрешителни за водовземане.
Извършването на проучването и оценката на находищата е дълъг процес, свързан както с обработка на архивна информация и режимни наблюдения, така и с обстойни актуални проучвания и изготвянето на специализирани хидрогеоложки доклади. Част от изградените сондажи и каптажи към находища са правени преди повече от 30 години и са в изключително лошо състояние или са изцяло унищожени от външни посегателства или корозионни процеси и са негодни за експлоатация. Констатира се и липсваща техническа документация, която да бъде в помощ при предприетите ремонтни дейности.
Поради тези причини за общините, които са получили находища на минерални води в лошо техническо състояние, са необходими финансови средства за извършване на първоначалните задължителни проучвания на дебитите, за ново проектиране, ремонтни дейности и разширяване, като и за изграждане на инфраструктура и съоръжения.