Ученици от ивайловрадското средно училище „Христо Ботев“ се включиха в програмата на “Amiens for youth 2020” – младежки фестивал във френския град Амиен, който тази година е Европейска столица на младежта. Участието стана възможно благодарение на поканата отправена от Комитета за европейско побратимяване (CJEVL) на град Лонго, предградие на Амиен, с който Ивайловград е в партньорски отношения от 2009 година. В организираната от CJEVL “Международна седмица на младежта“ взеха участие и деца от другите побратимени с френските домакини градове – Науенчов в Полша и унгарския Карцаг.
Партньорите от CJEVL, водени от председателя на комитета, Раймон Филипяк, организираха атрактивна и динамична програма, с участието на децата от трите европейски града, която стартира на 28 август с изложение и представления в центъра на Амиен, роден град на президента Макрон – в близост до най-голямата френска катедралата „Света Богородица“ (Cathédrale Notre-Dame d’Amiens) част от списъка на обектите на Световното и културно наследство на ЮНЕСКО от 1981 година.
Децата на Ивайловград представиха България и региона с програма съчетаваща фолклорни танци, младежка работилница за направа на копия на антични мозайки от римската вила Армира, кулинарни изкушения и информационна кампания за културно-историческото наследство на града.
На 29 август новоизбраният кмет на Лонго – Паскал Урдуйе, посрещна в сградата на общината делегациите на побратимените градове начело с Диана Овчарова, кмет на Ивайловград, Тибор Цепеши, кмет на Карцаг и Виеслав Пардика, кмет на Науенчов. Малко по-късно официалните гости се присъединиха към фестивала в центъра на Лонго, в който участваха и децата от ивайловградското училище. Освен с танците и занаятите на побратимените градове, над 200 жители на Лонго имаха възможност да се запознаят с традиционната кулинария на Полша, България и Унгария, на специален обяд в общинската зала на града, чрез ястията подготвени от професионалните готвачи, сред които бе и Юри Велев, главен готвач на МЕТРО Академия – чест гост на ивайловградския фестивал „Кулинарното наследство на Тракия“.
„Радвам се, че децата от Ивайловград имаха възможност да се включат в Международната седмица на младежта от побратимените с Лонго градове!“, сподели госпожа Овчарова. „Подобни партньорства дават възможност на българските младежи да общуват със свои връстници от целия континент, да завързват нови приятелства, както и да се почувстват истински граждани на Европа. Благодаря им, че успяха да представят по вълнуващ и атрактивен начин традициите и културата на Ивайловград”.
Интересът към участието на българските младежи бе наистина голям – българските песни и танци, представянето на културно-историческото наследство и информацията за възможностите за туризъм задържаха за дълго вниманието на гостите на фестивала в Лонго. Младежите от другите побратимени градове не се поколебаха да се включат в южното хоро и с ентусиазъм усвояваха сложните за тях стъпки. Местните медии също отразиха участието на българските младежи, а канал France 3 излъчи и специален репортаж за тяхното участие.