Половината от лекарите, които са се дипломирали през тази година в Медицинския университет в София, искат да намерят реализация в чужбина. Това показват данните от традиционната анкета, която се провежда сред дипломиращите се, съобщава NOVA телевизия.
Доктор Цветан Йорданов е един от младите лекари у нас, получил дипломата си преди година. И пред него е стояла дилемата дали да замине в чужбина. Преценил, че камъкът си тежи на мястото и останал в България.
“Реших, че си заслужава, но знам, че има и сериозни проблеми, които трябва да бъдат разрешени. Реализацията е трудна, а учебният процес е остарял. Масово се учи от учебници, издадени през 1980 година. Това са учебници на 40-50 години. Недопустимо е да се добиват знания за вътрешни болести, които са били актуални преди 50 години. Трябва сам да наваксаш тези 50 години, за да практикуваш адекватно“,
Младите лекари у нас получават средно 800 лева, което ги принуждава да работят на няколко места, за да се издържат, споделя доктор Йорданов.
“Да градиш семейство, да си платиш сметките или да се изхраниш с тези пари? Аз работя на две места и това е минимумът“, обясни той.
Не така стоят нещата в чужбина, обяснява докто Нермин Халим, която завършва Медицинския колеж към Тракийския университет в Стара Загора, но в моменат специализира и работи в Германия
“Тук ми се предлагат много по – добри условия, отклокото в България. Всеки завършил студент веднага може д си намери работа, при това без никакви препятствия като изпити”
А заплащането на един млад специалист в Германия е около 10 пъти по – голямо от това у нас.