Моловете и търговските вериги настояват да бъдат отворени от другата седмица. Сдружението за модерна търговия (СМТ) апелира мерките за ограничаване на дейността на големите нехранителни магазини да не бъдат удължавани след 11 април 2021 година както и големите търговски центрове, тип “мол” и “ритейл парк” да бъдат отворени от 12 април, а не от 1 май. Според тях така ще бъде избегнато усложняване на финансовата ситуация за някои компании.
Здравният министър издаде заповед за разхлабване на мерките със срок на действие до края на месеца – 30 април. То обаче не важи за големите търговски центрове.
Ограниченията, които бяха наложени на 18 март и удължени на 30 март, имат тежки икономически последствия не само за търговците, но и за всички компании, свързани с ритейл сектора – доставчици на стоки, логистични, охранителни и фасилити мениджмънт фирми и т.н. Всички те са поставени в много трудна ситуация, тъй като при затваряне, на каквото сме свидетели в момента, разходите на компаниите остават в почти пълния си размер, а в същото време приходите им са редуцирани почти до нула.
Положението е особено тежко за ритейлърите, които имат магазини в големите търговски центрове тип “мол” и “ритейл парк” и най-вече за тези с обекти единствено в тях. През последната година тези търговски центрове бяха затворени за приблизително 100 дни, включително и в периодите, в които се реализират най-големи обороти като Коледа. В резултат на това търговците в тях регистрираха огромни спадове на приходите и бяха принудени да освобождават служители.
Според тях ново удължаване на затварянето на големите нехранителни магазини и на търговските центрове неминуемо ще доведе до верижно влошаване на финансовото състояние на много компании в сектора, до ръст на междуфирмената задлъжнялост и на безработицата, тъй като евентуално освобождаване на служители би осигурило възможност за запазване на функционирането на бизнеса и на положителни резултати.
“Държавата трябва да компенсира и подкрепи компаниите от сектора. За разлика от малките и средни предприятия, големите търговци могат да се възползват само от мерките “60:40”, “Заетост за теб” и “Запази ме”, през които е предвидена компенсация и подкрепа по отношение на разходите за труд и запазване на екипите. В същото време, при почти нулеви приходи, всички останали техни разходи продължават да текат, което води до много тежки последици за бизнеса”, изтъкват от СМТ. Затове т призовават за справедливо третиране на всички търговски компании, независимо дали са малки или големи, като се осигури подпомагането им равнопоставено.
Ето какви искания имат още:
– Разширяване на програмата “Запази ме”, като в нея да могат да бъдат включени и служители на затворени обекти, които към момента нямат право на компенсации по мярката. Това са юристи, финансисти, служители за дистанционно обслужване на клиенти, охрана, поддръжка и така нататък.
– Редуциране на данък сгради и такса смет за периода на затваряне на обектите;
– Замразяване на данъчните плащания за периода на затваряне на обектите.
– Освобождаване на засегнатите компании от данък печалба за 2021 година.
– Тежките икономически последствия не са оправдани от здравна гледна точка