Зелената сделка е европейската финансова ръка на прехода към въглеродно неутрална икономика. Това коментира Анес Монфре, ръководител на отдела за политиката на сближаване в България, Унгария, Словения в Генерална дирекция “Регионална и градска политика” на Европейската комисия по време на уебинара “Разширяване на възможностите”, който е част от проекта “Преход на възможностите”, съфинансиран от Европейския съюз. Събитието събра предприемачи, инвеститори и новатори на национално и международно ниво. Те обсъдиха диверсификацията на регионалните икономики, зависими от въглищата и всички се обединиха около идеята, че трябва да се мисли глобално и да се действа регионално. Целта на уебинара е да се засили иновационният потенциал на местните заинтересовани страни и да им се даде възможност да мислят по-мащабно и нестандартно при кандидатстване за европейско финансиране.
По думите на Монфре 25 млрд. евро са предназначени за 96 региона, които доказано са в по-трудна ситуация от останалите по пътя си да станат зелени. “България е един от слабо развитите региони, но философията ни е да не допуснем нито един район да изостава”, коментира тя.
Най-големият регион с проблеми в България е Стара Загора, трудности срещат и в Кюстендил и Перник. “Евроондовете са налични, те трябва да финансират негативните последици. В териториалните планове за трите български региона до 2030 година трябва да бъдат разкрити допълнителни 12 000 нови работни места в Стара Загора, 2200 в Кюстендил, за Перник те са 1500”, обобщи данните Анес Монфре. Тя обърна специално внимание, че публичното финансиране има стриктни времеви изисквания. “България трябва да побърза с проектите, за да не изпусне сроковете. Преминаването към зелена икономика е изключително трудно за страната”, каза още Монфре.
“Мислете за бъдещето, което искате да имате”, посъветва хората от трите региона Генадий Кондарев, старши сътрудник за Централна и Източна Европа в E3G. Той посъветва хората да намирят варианти да се образоват чрез допълнителна квалификация и усвояването на нови умения.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.