В проекта “Нов живот за старите мебели” вече са се включили над 45 общини, като техният обхват се разширява. Целта е да се въведат добри практики от други градове в Европа, за да се предотврати образуването и подготовката за повторна употреба на битови отпадъци.
Негодните за ремонт мебели се рециклират от “Кроношпан” за влагане като суровина в производството. От филиала на международната компания в Бургас обясниха, че към проекта се присъединяват все повече общини – и заради големия интерес от страна на домакинствата, и заради стремежа на общините да увеличат дела на рециклирането.
“Кроношпан” има бази в няколко български града у нас – София, където е първото на фирмата дизайн студио, Пловдив, Варна, Бургас, във Велико Търново преди почти 9 години правят най-голямата си инвестиция у нас – 300 млн. евро. В бъдеще планират още, тъй като фокусът им към момента е насочен там. Фирмата произвежда ПДЧ и МДФ, а в Бургас засега само ОСБ – пресовани плоскости.
Компанията, тръгнала от малка дъскорезница през далечната 1897 година, днес е пример за кръгова икономика, оперира в 123 държави, като служителите й наброяват 14 000. Рециклиране е задължителна дума за тях. В момента във фабриката в Бургас заетост са намерили 150 души и въпреки че проблемът с кадрите не е толкова голям, повечето от процесите са автоматизирани. Базата е наследство от соца, но сградите са реновирани, построени са и нови. Приходите на “Кроношпан” в морския град надхвърлят 200 млн. евро годишно, работниците са около 500.
За да намали въглеродния си отпечатък, фирмата засажда хиляди дръвчета всяка година в различни части на страната, а въглеродният диоксид от дърветата остава вътре в произведените плочи, не отива в атмосферата. Само за последните две години компанията събери 42 000 тона дървесина за рециклиране. Това се равнява на 300 000 маломерни дръвчета.
Компанията има няколко депа за събиране на дървени отпадъци в няколко големи града и 140 контейнера. Всичко се транспортира към 4 основни депа. 18 млн. тона е складириният въглероден диоксид, което се равнява на 64 000 полета от Берлин до Ню Йорк.
Целта на “Кроношпан е да използват 30% рециклирана суровина, като в момента този дял е около 18 на сто. 70% от всичко произведено у нас е за износ в повече от 40 държави.
За да няма проблем с кадрите, компанията е оборудвала до момента над 10 училищни кабинета в профилирани училища у нас. Освен това служителите могат да ходят на обучения в другите държави, където оперира фирмата, като голям център има в Словакия. У нас наемат често и обучители, които идват на място във фабриките, тъй като зад голяма успаваемост стои квалификацията на работниците, която върви ръка за ръка с дигитализирането на производството.