Над 96 000 ученици и техните родители ще получат допълнителна подкрепа по новия проект “Успех за теб”. Той е финансиран по оперативната програма “Образование” (2021-2027) със 151 млн. лв. и е насочен основно към деца от 1 до 7 клас. Идеята е да има допълнителна подкрепа за ученици в риск от отпадане, както и такава за обученията по български език и литература на ученици с цел успешното им представяне на националните външни оценявания и матурите.
В проекта ще участват преди всичко ученици с по-сериозни обучителни затруднения и пропуски, като те ще бъдат включени в повече дейности, за да наваксат изоставането си по определени предмети. Допълнителна подкрепа ще получат и ученици със специални образователни потребности, в риск, с хронични заболявания и с изявени дарби. Ще може да се организират занимания по интереси, междуучилищни дейности и кариерно ориентиране и консултиране. Планирано е около 4000 педагогически специалиста да преминат обучения за осъществяване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие.
Дейностите по проекта, чиято основна цел е учениците с проблеми да бъдат трайно приобщени в училище, като подобряват образователните си резултати, ще се изпълняват 60 месеца, или 5 години, което ще позволи по-добро усвояване на придобитите умения от ученициите. Друга цел е да се повиши мотивацията за учене и да се стимулират творческите им изяви.
Кандидатстване
От МОН апелират ръководствата на училищата да проявят активност и да кандидатстват по проекта, крайният срок за който изтича в 17:30 ч. на 6 юни, тъй като той дава възможност за продължаване вече и в новия програмен период на дейността на вече назначените ресурсни учители, психолози, образователни медиатори и всички останали, които вече работят в училищата. Заявленията за участие в проекта се попълват в електронен формат и са достъпни на адрес: https://forms.office.com/e/3aDFKiqzys. Попълването трябва да е само чрез институционалния профил на училището (от вида код по НЕИСПУО@edu.mon.bg). Ново този път е, че право да участват вече имат не само държавните и общинските, но и частните училища. Освен това го няма предишното ограничение да кандидатстват само училища с концентрация на уязвими групи над 2%, т.е. дори училищата без уязвими групи (в които например учениците са от семейства с висок образователен статус) ще могат да участват, ако имат ученици със системно ниски образователни резултати.
Рамо и за професионалното образование
Междувременно стана ясно, че близо 36 000 ученици ще преминат допълнителни занимания и ученически практики в реална работна среда до 2027 г. по проект за модернизиране на професионалното образование и обучение.
Ще се финансира съвместно разработване и въвеждане на образователни материали по професионална подготовка за важни за икономиката на региона и пазара на труда сектори с иновативно цифрово учебно съдържание, използване на изкуствен интелект, виртуална реалност и смесено обучение (blended learning). Проектът е на стойност 70 млн. лв., а изпълнението ще продължи 58 месеца.