В света вече са поставени почти 11 милиарда ваксини срещу ковид. Имунизирани са хора в 184 държави, но краят на пандемията все още е далеч, отбеляза “Блумбърг”, позовавайки се на свои изчисления.
“За малко повече от година на най-мащабната кампания за ваксиниране в историята на човечеството, са приложени над 10,9 милиарда дози ваксини – по 140 на всеки 100 души. Сега средният брой на ваксинациите е 21,3 милиона дози на ден, като 3,36 милиона души са получили първата си ваксина. Ако този темп се запази, ще изминат още 9 месеца, преди 75% от жителите на света да получат поне една доза ваксина”, подчертава агенцията.
“Блумбърг” цитира експерти, според които 70-85% от населението на една страна трябва да се ваксинира, за да се върне към нормалния си живот.
“85 държави вече са ваксинирали поне 75% от населението си с една доза, но целта за спиране на пандемията все още е недостижима. Процесът се забавя от неравния достъп до ваксини”, сочат резултатите от проучването.
Страните с високи доходи са се ваксинирали 10 пъти по-бързо от страните с ниски доходи.
В Китай, където са направени най-много ваксинации – почти 3,2 милиарда – по данни на Блумбърг, 87,3% от населението е напълно ваксинирано. Във Франция това са 80,6% от жителите, в Япония – 79,8%, в Германия – 75,7%, във Великобритания – 73,3%, а в САЩ – 64,6%, в Русия 49,4% от населението. В същото време в Демократична република Конго – 0,5%, Чад и Хаити – 0,9%, Йемен – 1,2%, Камерун – 3,1%.
По данни на университета “Джонс Хопкинс”, от началото на пандемията в света са се заразили 456 милиона души, а 6 милиона са починали.
Най-мащабната кампания за ваксиниране в историята: Поставени са 11 млрд. дози срещу ковид, но краят на пандемията още е далеч