Наградата в националния конкурс “Кмет на годината” за средна община в категория “Кмет на годината” тази година получи управникът на Самоков инж. Ангел Джоргов. Стилната церемония се проведе на 17 октомври в столичния хотел “Маринела” и ще бъде излъчена по Българската национална телевизия на 2 ноември от 23.00 ч.
Г-н Джоргов, още първата година спечелихте Кмет на годината? Защо този стимул е толкова важен за една като цяло неблагодарна професия, каквато е кметската?
Най-ценното в приза “Кмет на годината” е, че носителите се определят от гражданите. А няма нищо по-важно за един кмет от това, хората да те подкрепят, да оценяват високо работата ти и да ти гласуват такъв кредит на доверие. Оценката е и стимул да продължавам да работя повече и да си поставям все по-високи цели. Наградата “Кмет на годината” носи удовлетворение за признанието към работата на мен и екипа ми, но е и много задължаваща, защото и изискванията към нас ще нарастват. Ще направим всичко възможно, за да ги оправдаем.
Чувствате ли, че сте направили нещо важно за всеки кмет – да върнете общината на гражданите?
Винаги съм се стремял именно към това – хората да се чувстват чути. Много е важно да има добра комуникация между администрацията и обществеността, за да се работи спокойно и оперативно.
Какви проблеми най-често ви споделят хората?
Проблемите в община Самоков не се различават много от тези в другите общини. На първо място е изоставащата инфраструктура. Особено по селата има много улици в лощо състояние. През тази година си поставихме за цел и направихме ремонти на улици в града и във всички населени места. Същото се отнася за водоснабдяването. През тази година освен сериозни инвестиции във водопроводната мрежа, възложихме изготвянето на цялостен проект, чрез който да се проектира външната и вътрешната водопроводни мрежи и да се подходи много по-сериозно към решаването на този проблем. Ще продължим в тази насока да инвестираме, защото нашата територия е туристическа дестинация, а туризъм не може да се развива без добра инфраструктура. Друг проблем, с чието разрешаване сме се заели много сериозно е ликвидиране и предотвратяване на образуване на локални сметища. Красивата природа в община Самоков е ресурс, който трябва да използваме и да опазваме.
Има ли такива, които все още не успявате да решите и ако да, какви са те?
Няма проблем, по който аз и моят екип да не сме работили през изминалата почти една година. Голям проблем за цялата община е довеждащата инфраструктура, но тя е собственост на държавата. В тази насока не съм спирал да сигнализирам и изисквам да се проектират и ремонтират основните пътища. Това е от първостепенно значение за развитието на една територия. Отговорностите на една местна власт са много – благоустрояване, социална политика, инфраструктура, транспорт, здравеопазване, образование, култура, спорт, икономика.. и мога да заявя, че община Самоков работи във всички сектори. Имаме програми и проекти, които реализираме успешно, добра финансова политика, чрез която успяваме да инвестираме във всеки един сектор и да го развиваме така, че нашите съграждани да усетят нашата грижа и ангажимент. Разбира се, има неща, които не сме успели да свършим или поне не с темповете, с които ни се искат, но се надяваме да се подобрим и там.
Какво ви помогна най-много от първия ви ден като кмет?
Подкрепата на хората от общината, които ми се довериха, опитът ми в общинска администрация и не на последно място моето семейство.
Какво учите най-често от вашите колеги?
Още от началото на мандата за мен бе важно да изградя един добър екип, който да покаже, че е готов да работи за развитието на община Самоков. Територията ни има огромен потенциал и наша задача е да създадем предпоставки и възможности за реализацията му. Високо ценя експертизата на колегите си в отделните сектори. Една администрация е като машина. Когато детайлите/ отделните части са на мястото си, машината работи перфектно. Надявам се, че съм успял да създам един добре работещ механизъм и смятам, че хората вече го усещат.
Липсата на политическа стабилност у нас измести ли важни теми за общините като децентрализацията, например?
Липсата на политическа стабилност сериозно се отразява на работата на всички и местните власти не са изключение. Тази несигурност се отразява на работата на държавната администрация, което рефлектира и върху нашата работа. Виждате, че голяма част от програмите с европейски средства не могат да тръгнат, а тези, които са отворени, процедурите вървят мудно. За нас всички проекти са важни и гражданите очакват резултати. Децентрализацията е един справедлив начин за разпределяне на средства за общините и тя трябва да се случи. Но реално воля за това липсва. За този процес се говори повече от 20 години. Правят се работни групи, срещи с участието на местната власт за обсъждане на начините, по които да се случи, но реален напредък няма. Преговорите трябва да продължат и да се намери най-добрата формула, за да се приключи този процес, но тези преговори няма как да продължат със служебни министри. До тогава поне, дано да има стабилно правителство.
Как ще се справите с друго предизвикателството пред местната власт – новата такса смет?
Звучи добре замърсителят да плаща. Това е бъдещето и рано или късно ще се случи. Но да увеличиш на възрастен човек от село такса смет 8 пъти, не е добре. Надяваме се, че тази една година отсрочка ще ни помогне да направим системата възможно най-добра за гражданите и да не усети рязкото покачване на такса битови отпадъци. Лично за мен е много важно хората да разберат, че трябва да подхождат отговорно към отпадъците и да се стремят да рециклират. Разчитам, че новият начин на изчисляване на такса смет ще ни направи по-отговорни и ще намалим значително количеството на депонираните отпадъци. Има опасност да се увеличи броят на незаконните сметища и да се търсят начини за заобикаляне на разпоредбите. Затова е много важно наредбата да бъде много добре формулирана и регламентирана.
Какво още може да се направи в Самоков, за да бъде по-разпознаваема туристическа дестинация?
Разположението на Самоков е уникално – в подножието на Рила и курорта Боровец, Мальовица и в същото време достатъчно близо до София. Това, което се стремим да направим е да използваме пълния капацитет и природни дадености на града ни, като подобряваме инфраструктурата и градската среда, за да стане Самоков едно още по-прекрасно кътче за почивка. От една страна разчитаме и на културния ни календар, който е изключително богат и наситен, а от друга на прекрасната ни природа. Убеден съм, че който посети града ни веднъж ще го направи отново.
Най-голямата ви лична и професионална мечта?
В личен план си пожелавам само да сме здрави. А за мечтите ми в професионален план…. времето ще покаже. Най-важното за мен е да се чувствам удовлетворен от начина ми на работа.