Германските медии коментират нарастващите случаи на COVID-19 в страната, които евентуално могат да доведат до нов локдаун преди Коледа. От края на октомври там се регистрират ежедневно около 40 000 нови случаи на заразяване, а смъртните случаи всеки ден са около 1100. Болниците се пълнята, а пациенти се транспортират между провинциите поради липса на места.
От Kmeta.bg се свързахме с д-р Милена Байкушева, която е лекар в Брюл, Германия. Тя посочва, че досега немската система се справя успешно, а настоящата вълна се различава от предхоните по това ,че хората свикват вече да живеят с коронавируса.
В страната важи 3G правилото – имаш достъп до повече места, ако си прекарал коронавируса, ваксиниран си или си тестван.
В училищата има общ тест, който се прави в понеделник, сряда и петък, нарича се Pooltest. Ако е положителен, всички деца се тестват индивидуално, а положителните се поставят под карантина. Децата са с маски по време на преподаване.
Pooltest-ът се прави с тампон и се ползва от децата като близалка. Необходими са около 30 секунди. След това всяко дете поставя тампона си в една и съща епруветка с общ разтвор. Така пробите се смесват. Общият разтвор се изпраща за изследване в лаборатория. За разлика от бързите тестове и тези, които правим сами, тестовете близалка не са антигенни, а по-скоро сложни PCR тестове.
За медицината у нас
Според д-р Байкушева българската система ощетява не само лекаря, но и пациента. Не работата, а любовта я водят в Германия, където също липсва персонал – както на лекари, така и на сестри, има своите трудности. Но явно пълно щастие няма.
Според лекарката ваксинацията у нас е толкова ниска, защото сме твърде подозрителни и негативно настроени към всичко, много информирани и предпазливи, има и твърде много антиваксърски кампании, хората се влияят повече от общото мнение в БГ мама, отколкото на проучвания.
Защо въпреки високия брой напълно ваксинирани към момента в Германия – 67,5%, имa такъв скок в заболяемостта през последните седмици? Какъв е процентът на ваксинираните, които стигат до болнична помощ?
Защото повечето хора са получили втора ваксина през юни и юли, имунният отговор е отслабнал. 6 месеца след втората ваксина вече се прилага и бустерна ваксина. В Германия хората подкрепят ваксинацията. Тук няма антиваксарска пропаганда. Готови са и за трета доза.
Странични ефекти?
Освен обичайните като температура, отпадналост и умора след ваксина, други странични ефекти не се наблюдават. Ние ваксинираме с “Пфайзер/Бионтех” и досега не е имало странични ефекти.
След ваксинация с “АстраЗенека” имам познат с тромбоза на очната артерия. Като цяло след поставяне на ваксината на “АстраЗенека”, както и на “Пфайзер/Бионтех”, има данни за краткосрочно покачане на Д-димер , който е маркер за нарушение в коагулацията на кръвта.
Извън COVID-19, кои са другите най-чести заболявания, които се срещат сред германците?
Както и в България – инфекциозни, диабет, високо кръвно, депресии.
Ковид може да засегне всеки, начина на протичане е индивидуален, съпътстващите заболявания като диабет, ХОББ , тромбофилии са рисков фактор за по-тежко протичане, но не на всяка цена.
Защо спря да се говори за други заболявания? И защо за справянето с нито един друг здравен проблем през годините не са влагани толкова средства?
Коронавирусната инфекция взе много жертви, когато на хоризонта науката се сблъсква с нещо агресивно, смъртоносно и опасно е нормално да привлече внимание. Борбата се оказва трудна и както се вижда, все още продължава. Хората си идват с болежките, медицината не е обърнала гръб на другите болести.
Кои въпроси като лекар за вас остават отворени в тази пандемия? Има ли важни лекарски наблюдения, които не попадат в медиите?
До каква степен може да мутира вируса и в каква посока, ще продължаваме ли на всеки 6 месеца да се ваксинираме, въпросите са много, предизвикателствата също…