България направи едно от най-успешните си представяния в историята на Европейският конкурс за млади учени, който се проведе в Катовице, Полша. Александра Петкова от Националната природо-математическа гимназия “Акад. Любомир Чакалов” спечели първа награда на конкурса в област физика. Тя получи и наградата на Стокхолмският младежки научен семинар, което означава че ще посети събитията в нобеловата седмица.
Ученичката от НПМГ спечели и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва през май месец догодина в Кълъмбъс, САЩ. Нейният проект представя експериментално и теоретично изследване на ъглите на вълните, които оставят движещи се плавателни съдове.
Делян Бойчев от Факултета по математика и информатика на СУ “Св. Климент Охридски” получи наградата на Европейската космическа агенция и ще посети нейните лаборатории през идните месеци. Неговият проект се занимава с изключително актуалната тематика за разпознаване на синтетични методи, генерирани от алгоритми за машинно обучение.
Много добре се представи и третият ни участник Стефан Гайдаров от Математическа гимназия “Акад. Кирил Попов”, макар че остана без награда в изключително силната конкуренция на европейския конкурс.
Освен, че е една от най-успешно представящите се държави в последните години, България предоставя и една от специалните награди на конкурса. В Националния семинар по теория на кодирането “Акад. Стефан Додунеков” журито определи да участва Артьом Ковтун от Украйна. Неговата разработка разглежда случайни процеси в графи.
Европейският конкурс за млади учени (EUCYS) е един от най-елитните научни конкурси за ученици в света и е финансиран е по Рамковата програма за научни изследвания и иновации на ЕС “Хоризонт Европа”. България участва от 1997 г., като учениците, конкуриращи се за европейските отличия, първо преминават през националния конкурс “Млади таланти”, организиран от МОН. София беше домакин през 2019 г. След Катовице догодина домакинството поема Рига.