Нова технология за задвижване на морски кораби с квантов двигател разработват в Центъра по хидро- и аеродинамика към Института по металознание, съоръжения и технологии (ИМСТЦХА) „Акад. Ал. Балевски”- БАН.
Идеята е на гл. ас. д-р Николай Марков от варненския център, върху която той работи от три години и вече е стигнал до научно-изследователска фаза, пише Maritime.bg. Иновативната идея, която никога не е осъществявана до момента, е привлякла интереса на Лондонския университет (UCL), а към проекта са се присъединили и две лазерни лаборатории в Швейцария и Унгария. Учените от престижните институти вече са създали консорциум, който в момента очаква да получи финансиране по програмата за нови технологии Хоризонт – Европа (EIC Pathfinder), която се ръководи от Европейския съвет по иновациите.
„Кандидатстваме за тригодишно финансиране, което ще бъде разделено на три фази“, разкрива д-р Николай Марков. „Първата година ще бъде за теоретичната фаза, която ще се поеме главно от катедрата по физика и астрономия на Лондонския университет. Тяхната задача е да изследват с теоретични и компютърни модели този метод на задвижване и да ни предложат оптималните параметри, които после да ги проверим в лабораторни условия. През втората година (фаза), двата лазерни института в Швейцария и Унгария ще валидират теоретическите резултати на Лондонския университет по различни начини, защото ние изследваме различни алтернативи на новата технология. Пред нас има три – четири различни начина, по които може да се осъществи квантовият двигател и не знаем още кой ще се окаже най-добър, работим по тях паралелно. През третата година методът ще се демонстрира с корабен модел при нас, в ЦХА, който поема и менажирането на разработката“, допълва той.
„Варненският ЦХА е изграден през 70-те години с помощта на ООН като един от най-големите експериментални центрове в Източна Европа, и все още е такъв. Няма университет в Европа, който да разполага с експериментални съоръжения, каквито имаме тук от много години и варненци, а и всички българи трябва да се гордеем с този истински научно експериментален оазис.
Ако тази година получим нужното финансиране, консорциумът залага след успешното завършване на третата фаза с пилотна демонстрация в изпитателните басейни на ЦХА, вече да може да кандидатства по Иновационния фонд, където финансиранията са по-големи и са за внедряване в индустрията“ казва още д-р Марков.
Варненският учен е оптимист, но все още не може да се ангажира с отговор на въпроса, дали е близко бъдещето, когато ще се появят кораби с квантови двигатели.