Ректорът на Минно-геоложкия университет проф. д-р инж. Ивайло Копрев и представители на академичната дейност посетиха кмета на Самоков инж. Джоргов и се срещнаха с ученици от 11. и 12. клас в средните училища в града.
Инж. Джоргов, който сам е възпитаник на университета, с гордост прие гостите и насърчи младите хора да обмислят възможностите, които предлага МГУ – от перспективни инженерни специалности до атрактивни стипендии и реализация на пазара на труда още по време на следването.
По време на срещата кметът сподели лични примери от своя професионален път – как е избрал да учи подземно строителство, как още като студент е съчетавал обучението си с работа в метрото, и как днес познава реалната нужда от инженери в бизнеса. “Минно-геоложкият университет отваря врати за практика, стажове и работа”, подчерта инж. Джоргов.
МГУ предлага 19 специалности, 5 от които – с напълно безплатно обучение, а студентите могат да получават стипендии в размер до 1000 лв. месечно. Специалности като хидрогеология, подземно строителство, приложна геофизика и геодезия са сред най-търсените на пазара.
Посещението е част от дългосрочна инициатива за по-добра информираност сред младите хора относно възможностите за висше образование и професионална реализация. Самоков ще продължи да подкрепя подобни инициативи.
Междувременно хотел ,,Рила” се превърна в сцена на вдъхновение, амбиция и професионализъм на престижното национално състезание по професии в туризма. Форумът се се провежда за 17-та поредна година, като тази година домакин е Професионалната гимназия по туризъм в Самоков. Кметът инж. Джоргов приветства участниците като обърна внимание на важността на професиите в сферата на туризма: „Учениците тук са избрали да учат нещо наистина важно – професия, която е двигател за развитието както на страната, така и на нашите общини. Радвам се да видя толкова много представители на бизнеса, които могат да се превърнат в бъдещи работодатели на тези млади таланти“.
На събитието присъстваха и официални гости, сред които народните представители Валентин Милушев и Владимир Георгиев, началникът на РУО София област Росица Иванова, както и множество представители на туристическия бизнес от цялата страна. Иванова, също приветства участниците в Националното състезание по професии в туризма, което се провежда под егидата на ПГ по туризъм – Самоков. В своето обръщение тя подчерта значението на професионалното образование и насърчи учениците да продължават да развиват своите умения и таланти: „Вие сте бъдещите лица на българския туризъм – бъдете смели, уверени и вдъхновени. Сигурна съм, че в тези дни на състезанието вие ще покажете знанията, които сте придобили, благодарение на професионалното ви образование“, каза Иванова.
Талантливите участници ще премерят сили в 6 категории, като се състезават пред висококвалифицирано жури, съставено от представители на туристическия бизнес и образователни институции.