Необходимо е разработване на национална програма за намаляване на загубите от вода с разписани конкретни мерки. Това коментира председателят на Българската асоциация по водите Иван Иванов по време на дискусионния панел „Недостигът на вода и климатичните промени: как да опазим водните си ресурси“, част от програмата на Годишната среща на местните власти. Програмата е редно да бъде изработена в партньорство между “Български ВиК холдинг” и местните власти, а финансирането на мерките може да се търси от различни инструменти. Иванов подчерта, че кметовете трябва да започнат да мислят и в посока повторното използване на отпадните води.
На форума бяха дискутирани темите за безводието в населените места и въздействието на засушаването върху населението, предприетите мерки, предизвикателствата пред местните власти и ВиК сектора (финансови, човешки ресурси, експертиза, ноу-хау и решения), дългосрочните мерки за решаване на проблема.
“Програмата е редно да бъде изработена в партньорство между “Български ВиК холдинг” и местните власти, а финансирането на мерките може да се търси от различни инструменти”, каза Иван Иванов и подчерта, че кметовете трябва да започнат да мислят за повторното използване на отпадните води.
“В градовете има сериозен потенциал за пестене на вода”, посочи още председателя на Българската асоциация по водите. Според него у нас се подценява ситуацията с безводието и големите загуби по мрежата. Той припомни, че водоснабдяването е приоритет, но освен битовите абонати, има и други големи потребители – „Напоителни системи“ и индустрията.
“Намаляването на загубите по мрежата е задача на ВиК-операторите”, допълни Иванов. По думите му в момента пари за инвестиции има, но няма системен подход. Иванов подчерта, че вече трябва да се мисли за измерването на разходите на входа на определени зони и на изхода. Той призова кметовете да следят стриктно с какви материали се извършват ремонтите на мрежата, тъй като невинаги тръбите са с необходимото качество, а това е сериозна предпоставка за поява на течове.
Модераторът на дискусията, бившият министър на околната среда Юлиян Попов, припомни, че много общини вече се сблъскват с недостиг на вода, но и голям брой от тях не са си изградили системите за добро водоснабдяване. Като добри примери за управление на тези ресурси той посочи „Софийска вода“ и Русе. Попов подчерта още, че се очертават нови проблеми и сблъсъци за вода – за битови нужди, за напояване, и за нуждите на индустрията.
Кметът на Самоков Ангел Джоргов постави проблема с увеличението на хората в малките населени места, което изправя общините пред нови затруднения. Има села, където населението през лятото се увеличава в пъти, но това води до нарастване на проблемите с мрежата и водоснабдяването. Джоргов каза още, че би било много добре, ако управляващите водят последователни политики, като позволят на местните власти да знаят източниците на финансиране и какви проекти ще бъдат финансирани с хоризонт поне няколко години напред.
По време на дискусията бе повдигнат и проблемът с недостига на ВиК инженерни кадри в страната, както и с необходимостта от използването на новите технологии в работата на операторите в страната.