Министърът на културата Найден Тодоров се запозна с актуалното състояние на “Старинен град Несебър” и разговаря с кмета на общината Николай Димитров. През 1983 г., на сесията на Комитета за световно културно и природно наследство, състояла се във Флоренция, Италия, Несебър е включен в Списъка на световното културно и природно наследство, а на 45-ата разширена сесия на световната организация в Рияд страната ни защити запазването на статута на ценния културен и исторически обект.
Във връзка с това отчетен като положителен факт от министър Тодоров и кмета Димитров бе, че Несебър вече има изготвена визия и пътна карта, както има и чернова на План за опазване и управление – нещо, което се случва за първи път от 12 години.
Министър Тодоров изрази задоволството си, че благодарение на допълнителните бройки, които министерството на културата успя да получи с решението на Министерски съвет, в Националния институт за недвижимото културно наследство ще има нов отдел – “Световно наследство”, който да се грижи за нашите световни паметници на културата.
Министър Тодоров посети някои от храмовете в “Старинен Несебър”, а експерт от Археологическия музей в града го запозна с текущите дейности по тяхното опазване.
В Стария град на Несебър са запазени ценни паметници от всички епохи на неговото хилядолетно съществуване – стари крепостни стени от Римската епоха и Средновековието, византийски и старобългарски църкви, старинни къщи от XVIII и XIX век.
Стотици котви, извлечени от крайбрежните води, показват значението му като търговско пристанище. Скъпи и изящни предмети са открити при разкопки, а надписи, скулптури и декорация свидетелстват за устройството на града, за културните институции, за храмовете.
Времето на римско, а после и на Византийско владичество, не намалява значението на града. Изгледът на Несебър се променя значително след установяването на християнството като официална религия през IV в.
Запазена е най-голямата раннохристиянска църква, наречена Старата митрополия. И византийци, и българи са строили множество църкви, но досега са запазени само няколко – “Старата митрополия” и част от “Богородица Елеуса” ( те са базилики от VI в.), “Св. Стефан” (XII в.), “Св. Тодор” (XIII в.), “Пантократор” (XIV в.), “Св. Иван Неосветени”, “Св. Иван Кръстител” и др.
Очаква се “Старинен Несебър” да бъде привлекателен център за делегатите на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през юли 2025 г. в София.
Домакинството на толкова престижно събитие подчертава ангажимента на държавата към опазване на световното наследство и насърчава глобалното сътрудничество в тази област.
Очаква се домакинството да донесе значителни предимства за страната ни, като увеличаване на международния ни престиж; засилен интерес към културните и природни обекти – стимулиране на туристическия поток и икономиката; поява на нови възможности за укрепване на дипломатическите връзки и сътрудничеството с други страни.
Домакинството ни е обвързано с увеличаване на шансовете ни за получаване на финансова и техническа помощ от ЮНЕСКО за опазване и развитие на българските обекти на световното наследство и посещението на министър Тодоров на “Старинен Несебър” е именно в този контекст.