Кметът на Русе Пенчо Милков предлага нова административна структура на общината. Целта е оптимизация на местната администрация в контекста на динамично променящите се предизвикателства и нужди, както и осигуряване на необходимите предпоставки за реализиране на управленската програма за мандата. Запазвайки числеността на администрацията, предложението съдържа визия за извеждане на определени сектори като силно приоритетни. Сред тях са околна среда, социални и здравни дейности, сигурност, спорт и младежки дейности.
Предвижда се да има ресорни заместник-кметoве в ключовите сектори, които да повишат контрола и да осигурят реализирането на необходимите политики. Екологията, опазването на околната среда, чистотата на въздуха, адаптацията към промените на климата и управлението на отпадъците като един от най-важните приоритети за града ще бъдат обособени в самостоятелен ресор.
Той ще бъде на пряко подчинение на заместник-кмет по “Опазване на околната среда и комунални дейности”. Ще се подсилят дейностите по озеленяване, опазване чистотата на града, адаптация към климатичните промени и управлението на дейности, свързани с опазване на чистотата на атмосферния въздух.
Предвижда се на мястото на досегашната дирекция “Екология и транспорт” да се създаде нова самостоятелна дирекция “Екология и зелена градска среда”. Общинските предприятия “Комунални дейности” и “Паркстрой” също ще бъдат в този ресор.
Досегашният ресор “Икономика и международно сътрудничество” се преструктурира в ресор “Международни програми и проекти, инвестиции и собственост”, предвид очакваното увеличаване обема на работа по предстоящото кандидатстване на общината по програми и проекти в новия програмен период и по Националния план за възстановяване и устойчивост.
В тази връзка се премахва отдел “Международно сътрудничество и проекти” и се създава нова дирекция “Икономика, инвестиции, международно сътрудничество и проекти”.
Социалните услуги в община Русе се увеличиха значително и в момента наброяват 49, което прави града първенец в страната по реализирани дейности. Поредицата от здравни и хуманитарни кризи у нас през последните 4 години наложи въвеждането на нов подход за изпълнение на редица практики. В сферата на образованието бяха въведени много иновации.
Ще бъдат продължени програмите за подпомагане на родителството, ще се поддържат сградите на училища, детски заведения и площадки, и ще продължи разширяването на социалните услуги.
С цел по-добър контрол и по-ефективно изпълнение на функциите предложението на кмета е досегашният ресор “Хуманитарни дейности” да бъде разделен на три:
– Ресор “Образование и култура”, към който да се обособи дирекция “Образование и култура” с два отдела: “Образование” и “Култура, духовно развитие и изкуство”, както и звеното за Местната комисия за борба с противообществени прояви на пълнолетни и непълнолетни.
– Ресор “Социални, здравни дейности и транспорт” с дирекции “Социални и здравни дейности” и “Транспорт”. Голяма част от извършваните дейности и политики в областта на транспорта, като издаването на карти за паркиране на хора с увреждания и разпределението на средствата за компенсиране на пътуванията с ценови облекчения от общинския и републиканския бюджети, имат все по-социален характер, което обуславя и включването му в този ресор.
– Социалната значимост на спортните дейности в Русе, както и тяхното подпомагане чрез финансиране на спортните клубове, също е сред приоритетите на местната администрация.
В съответствие с общинската програма за насърчаване на развитието на физическото възпитание и спорта в предстоящия мандат се предвижда да бъдат проведени множество събития, някои от които с международен характер и висок ранг.
Пълноценното личностно развитие на младежите и включването им в обществения и икономическия живот чрез различни дейности също е във фокуса на вниманието на Община Русе.
Затова се предлага третият ресор да е “Спорт и младежки дейности” – изцяло фокусиран към спорта и младежките дейности чрез едно звено, структурирано в дирекция “Спорт и младежки дейности”.
Сред основните приоритети на Община Русе а техните нужди, сигнали и жалби, както и по-бързото отстраняване на възникнали проблеми и конфликтни ситуации в града.остават сигурността, спокойствието на гражданите и своевременната реакция н
За тази цел е необходимо да се концентрират и засилят контролните функции на общината, да се изгради по-добра взаимовръзка между звената, да се акцентира върху дигитализирането на документооборота, като се гарантира и сигурността на информацията. В тази връзка се предлага обособяването на нов ресор – “Сигурност и обществен ред”, с две дирекции: “Обществен ред, сигурност и защита на потребителите” и “Дигитализация, информационна и мрежова сигурност”.
Предвижда се и създаването на ново специализирано звено “Инспекторат, охрана, обществен ред и сигурност”, което ще е в пряка йерархическа зависимост от ресорния зам.-кмет и дирекция “Обществен ред, сигурност и защита на потребителите”. То ще поеме функциите на СЗ “КООРС” и част от тези на ОП “Комунални дейности”.
Ресорът на заместник-кмета по “Устройство на територията” остава непроменен. На негово пряко подчинение са Дирекция “Инвестиционно проектиране, устройство и кадастър” и Дирекция “Инфраструктура, строителен и инвеститорски контрол”.
Дирекциите “Местни данъци и такси”, “Административно обслужване”, “Финансово-стопанска”, “Правни дейности”, както и секторът “Управление на административния сграден фонд, снабдяване и ведомствен транспорт”, като част от общата администрация, се предвижда да бъдат на пряко подчинение на секретаря на общината. Към него се предлага и създаването на нова дирекция – “Контрол по срочността на документооборота, канцелария и комуникации”.
В приетата структура от 1 юли 2020 г. са посочени 12 кметства и кметски наместник. Във връзка с изменението на чл. 14 на Закона за административно-териториалното устройство в кметствата в община Русе станаха 13. Респективно, на проведените през октомври местни избори бяха избрани 13 кметове.