Преминаването на Старозагорския регион към неутрална по отношение на климата икономика е процес, свързан не само с много предизвикателства, но и с много възможности. Именно поради тази причина “Бранд Медия България” организира събитие в областта, част от проекта “Преход на възможностите”, финансиран с европейски средства. На кръглата маса “Реализиране на възможностите”, организиран и с помощта на АРИР – Стара Загора, присъстваха над 40 човека – представители на работодателските и синдикалните организации, неправителствения сектор и малкия и среден бизнес.
В първия панел на събитието, озаглавен “Бизнес и умения на бъдещето след прехода”, повечето участници констатираха, че този преход за Стара Загора не е справедлив предвид вече обявените съкращения на хора от тецовете. В рамките на дискусията обаче бяха представени и възможности, които се откриват пред работещите в топлоцентралите от Маришкия басейн, както и пред самия бизнес, който също ще бъде засегнат от зеления преход.
“Отдавна сме в прехода и говорим, че той трябва да бъде справедлив. Той обаче вече официално не е справедлив. Един човек да си загуби работата, значи преходът не е справедлив”, коментира вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов.
Той обаче заяви, че е обнадежден за работниците, които предстои да бъдат освободени (засега 160 човека от ТЕЦ “КонтурГлобал Марица Изток 3”), тъй като на дискусията бяха представени доста възможности и програми за преквалификация и за финансиране на проекти извън въглищата, финансирани по политиката на сближаване на Европейския съюз.
Образование и преквалификация
Бизнесът и синдикатите се обединиха, че е много важно да се използват възможностите за финансиране на курсове за квалификация и преквалификация, така че хората, напускащи тецовете и мините, лесно да намерят новото си кариерно развитие. Такива програми има и социалното министерство вече предлага варианти за хората, които ще бъдат освободени от ТЕЦ “КонтурГлобал Марица Изток 3”, съобщи ТЕЦ “КонтурГлобал Марица Изток 3”.
Но като цяло процесът се оказва труден – мудни административни процедури, недостатъчно добре работещи решения за бизнеса и не на последно място – нежелание от страна на самите хора да се обучават и преквалифицират.
Стефан Шоселов, председател на КРИБ-Стара Загора, коментира, че центровете за професионално обучение не успяват да подготвят достатъчно добре работниците, които искат да се преквалифицират. Според него на тях им липсва практическата част – т.е. обучаващите се излизат с теоретични познания, които обаче не са достатъчни за спецификите на предприятията в региона.
Той предлага да се въведе ваучерна система, която да покрива определен изпитателен срок на работника в предприятието, след който, ако се справил с работата, фирмата поема заплатата му.
“Няма нужда да се създават изкуствени организации за обучение, а да се обучават в нашите предприятия”, категоричен е той.
Присъстващите на кръглата маса – и бизнесът, и синдикатите, и неправителственият сектор – се разбраха да организират регулярни срещи, на които да обсъждат спорните въпроси около прехода.
По време на кръглата маса Шоселов представи и съвместния европейски проект, който изпълнява КРИБ и КНСБ, чиято цел е да проучи нуждите от работни умения за успешен зелен преход. Проектът е насочен към предприятия и заети лица от 14 административни области на страната от 5 сектора – строителство, сигурност, облекло и текстил, автомобилен сектор и добивна промишленост – едни от най-засегнатите от зеления преход.
Проектът ще определи от какви нови умения и знания имат нужда заетите в тези сфери, за да се осъществи преходът към зелена и кръгова икономика и дигитализацията – т. нар. “двоен преход”.
Вицепрезидентът на КНСБ припомни, че във Фонда за справедлив преход има 270 млн. лв. за обучение и преквалификация. Той обаче изрази съмнение, дали бизнесът въобще е стигнал до тези програми и съжаление, че работниците в страната по принцип не са склонни да се възползват от тях.
“Българинът не обичат много да се учи, за съжаление. Но няма как оттук нататък да си запазим работното място, ако не се учим цял живот. Българинът трябва да знае, че оттук нататък ще му е много важно да се учи”, категоричен е Огнян Атанасов.
В момента синдикалната организация изпълнява свой проект за картографиране на уменията на работниците в региона.
“Има съпротива от хората в мините и тецовете. За тях щом им картографираш уменията, има някакъв проблем. Нашата задача е да ги убедим, че ще е полезно за тях. Картографирането е част от Териториалните планове, които много закъсняха, но все пак ги вкарахме в програмата за човешки ресурси”, каза Атанасов.
Той обясни, че картографирането ще обхване 15 000 пряко заети в Маришкия басейн и 30 000 косвено засегнати. Има разработена електронна анкетна карта и методология. “Картографирането няма да е просто социология, а разговор с всеки отделен човек, който ще бъде засегнат от прехода”, обясни вицепрезидентът на КНСБ.