Едно от най-сериозните предизвикателства пред общините в краткосрочен аспект е преминаването към единната европейска валута. Специален гост на Националната среща на финансистите на общини бе подуправителят на БНБ Нина Стоянова. Тя подчерта, че за еврото все още у нас не се говори достатъчно и не се обяснява достатъчно компетентно.
“За еврото трябва да говорим откровено, професионално, компетентно, с достатъчно данни и информация и се надявам това да се промени в положителна посока”, сподели Стоянова. И обърна внимание на основните коректни източници на официална информация по темата – засега това са специализираните рубрики за въпроси и отговори в сайтовете на МФ и БНБ. Предстои откриване на специализирана интернет страница по всички въпроси, свързани с присъединяването към еврозоната и за примери от опита на други държави.
“За еврото се говори недостатъчно и политическата обстановка е една от причините”, смята подуправителят на БНБ. Според Нина Стоянова въвеждането на единната валута е освен всичко друго и политически процес, т.к. за неговото предприемане е необходимо е ясно изразено политическо лидерство и воля.
Еврото за първи път е въведено пред 1999 г. първоначално само като електронна валута, служеща за счетоводни разчети и информация, и днес е валута на 36 млн. европейци. Задължението за въвеждането му е на всички държави-членки на ЕС, с изключение на Дания. България започва своя път към присъединяване към еврозоната с влизането в европейския валутен механизъм. От октомви 2020 г. БНБ е част от европейския банков съюз, което обвързва държавата ни с единен надзор и общи механизми за преструктуриране на банковите институции. Стоянова увери финансистите на общините в стабилността на българския банков сектор и подчерта, че 4-те най-големи банки в страната – Булбанк, ДСК, Пощенска и ОББ, вече са под надзора на Европейската централна банка.
Основните въпроси по време на дискусията бяха свързани със стабилността на банковата система в периода на преминаване към еврото и с констатации за важността на мащабна комуникационна кампания, включително и на институционално ниво. Въвеждането на еврото изисква още сега да започне подготовката на нормативната база на местно ниво.
Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева маркира някои от основните ангажименти на общините в процеса на присъединяване към еврозоната:
- Привеждане на общинските наредби, правилници, вътрешни правила и др. към изискванията на Закона, т.е. превалутиране на стойностите, посочени тях;
- Адаптиране на информационните системи за стартиране работата с еврото. Актуализирането на тези системи предполага анексиране на вече сключени договори и допълнителни разходи за това.;
- Адаптиране на финансово счетоводните регистри, договори, актове, информация и системи за преминаване към еврото. Освен по-голямото работно натоварване, подобен ангажимент предполага и осигуряване на съответната актуализация на ползвания софтуер;
- Предварително обучение на общинските служители, работещи с националната валута и със счетоводни и платежни инструменти.
На този етап общините нямат изведени със законопроекта преки задачи по информиране и подкрепа на местната общност по отношение на различните етапи от въвеждането на еврото в страната. Същевременно общинските служители са посочени като целеви групи на различен тип обучения, които следва да бъдат организирани от структурите на държавната администрация.
Министерство на финансите очаква да бъде изградено партньорство с местните власти и при провеждането на комуникационните кампании за гражданите.