Сдружението на общините покани за разговор ръководствата на трите електроразпределителни дружества в страната. Поставени бяха въпросите за развитието на мрежата, своевременното отстраняване на аварии и координацията между институциите. Срещата се организира като продължение на поредицата от инициативи на НСОРБ за намиране на трайно решение на множество системни проблеми, констатирани от общините. Вече се състояха разговори с Министерство на енергетиката (МЕ), Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) и Енергийния системен оператор (ЕСО), които показаха, че е необходима пряка комуникация между общините и ЕРП за по-бързо решаване на проблемите.
Дискусията за първи път събра представители на висшия мениджмънт на трите електроразпределителни дружества, които са частна собственост, и представители на местната власт.
В началото на срещата заместник-председателят на УС на НСОРБ и кмет на Троян Донка Михайлова. Тя припомни, че проблемите с липсата на координация при осъществяването на инвестиционните програми на дружествата по места и своевременната реакция при честите спирания на тока, особено в усложнена метеорологична обстановка, придобиват системен характер. Затова НСОРБ постави въпроса пред министър-председателя акад. Николай Денков по време на встъпителното събитие за новия мандат през декември 2023 г. Въпреки ангажирането на премиера и министъра на енергетиката, реален практически резултат не бе постигнат, подчерта Михайлова: “Затова поканихме Вас, като пряко отговорни за проблемите, които тревожат нашите граждани”.
Целта на срещата бе да се коментират възможните решения на спорните въпроси и да бъдат набелязани реални стъпки за тяхното решаване. Кметовете не спестиха негативната оценка на гражданите за качеството на предоставяните от енергодружествата услуги, особено в малките населени места и планинските райони и не пропуснаха да подчертаят, че в областните центрове засега ситуацията не е толкова напрегната.
“При последните сериозни снеговалежи в края на 2023 г. села в троянския Балкан са били между 3 и 8 дни без ток. Това е сериозен проблем за цели обществени системи като образованието, детските градини, социалните заведения”, подчерта кметът на Троян. “Бихме искали да помислим заедно как да подобрим взаимодействието си, за да ограничим проблемите и да гарантираме продължаването на живота в общините при тежки метеорологични условия в рамките на някаква нормалност”, подчерта Донка Михайлова.
По ключовите въпроси, поставени в хода на дискусията – качеството на услугите и инвестициите в електропреносната мрежа, участващите в срещата ръководители на електроразпределителни дружества представиха визията на представляваните от тях структури, без да се поемат конкретни ангажименти към момента.
Кметовете предупредиха, че при този темп на инвестиции в мрежата в следващите 10-15 години страната ни ще бъде изправена през много сериозна криза. “Знаем за проблемите и ограниченията, които имат дружествата, свързани с регулирания пазар, но сме смутени от подхода по отношение на инвестициите”, подчерта Донка Михайлова.
Членовете на УС обърнаха внимание и на изолацията, в която са поставени при планиране на инвестиционните програми на енергодружествата. При сериозни проблеми със състоянието на остарялата мрежа и липса на захранване в райони, представляващи инвестиционен интерес, за ЕРП инвестиционен приоритет е инвестицията в електромери за дистанционно отчитане. Кметовете са категорични, че при разработване на годишните инвестиционни програми на дружествата, трябва да бъдат вземани предвид мнението и приоритетите за развитието на общините. Те подчертаха добрата работа на служителите на електроразпределителните фирми на терен, но в много от случаите те са безпомощни да се справят със задачите си.
Като причина за честите разкопавания на вече ремонтирани участъци от уличната и пътна мрежа, мениджърите на ЕРП изтъкнаха липсата на градоустройствени планове в общините и на информация за промени в тях. От страна на кметовете беше обърнато внимание, че вече почти всички общини имат приети общи устройствени планове, а в комисиите, които съгласуват ПУП, има техни представители, чиято задача е своевременно да информират дружествата.
Несъпоставими са и сроковете за съгласуване, които бяха изтъкнати от трите компании. “В община Карнобат разрешения за местното енергодружество се издават за не повече от 20 минути, а местната администрация чака повече от година и половина съгласуване и разрешение от енергодружеството за сериозна публична инвестиция”, подчерта кметът на Карнобат и член на УС на НСОРБ Георги Димитров.
Не бяха убедителни и аргументите за ограничените инвестиционни програми, при положение, че средства за изграждане на трасета за присъединяване влагат изключително инвеститорите, което икономисва значителен ресурс на ЕРП.
Ръководството на НСОРБ предложи създаване на съвместна работна група между общините и електроразпределителните дружества, която в рамките на месец да подготви проект на споразумение за сътрудничество. Взаимодействието трябва да обхваща всички набелязани като критични аспекти от дейността на енергодружествата и допирните точки с общините, за постигане на:
- Реалистично планиране и приоритизиране на инвестициите;
- Подобряване на комуникацията с местната власт и приоритетно с гражданите, които са клиенти на ЕРП;
- Разширяване на възможностите за електронно предоставяне на административни услуги и обмен на информация;
- Подобряване на ефективността по изменения на устройствените планове на общините и своевременно синхронизиране с инвестиционните намерения на енергодружествата;
- Насочване на вниманието на общините към специалните обекти, за които се изисква осигуряване на резервно захранване;
- Своевременно почистване на общинската пътна мрежа, за да бъде осигуряван достъп на служителите на енергодружествата до обекти в случай на аварии;
- Целенасочени съвместни усилия за развитие на зарядна инфраструктура за електромобили.
Двете страни приеха за разумно поне веднъж годишно да бъдат организирани подобни срещи, в които откровено да се обсъждат текущите въпроси от взаимен интерес и да бъдат набелязвани конкретни решения.