От Националното сдружение на общините призовават за създаване на специален държавен фонд за опазване на сградите паметници на културата, включително частна собственост. Кметът на Велико Търново, който е и председател на НСОРБ, Даниел Панов предупреди, че от Плана за възстановяване е извадено предложението им за финансиране на частни имоти паметници на културата за възстановяване чрез мерките за енергийна ефективност.
“33 милиона лева бяха заложените пари. Това е много важно и за Велико Търново, и за други общини, в които има концентрация на старинни къщи, частна собственост. Кое наложи премахването на тази мярка при промените на Плана за възстановяване и устойчивост? За съжаление, така и не получихме адекватен отговор от последното редовно правителство”, негодува Панов.
Припомняме, че въпросът за създаване на държавен фонд за опазване на имотите със статут на културна ценност е поставян много пъти и пред министерството на културата.
15 къщи със статут на културна ценност са се самосрутили през последните 10 години във Велико Търново. 60 са ремонтирани, а още 180 собственици след дадени предписания трябва да започнат работа за подобряване състоянието на имотите си паметници на културата. 562 са къщите в стария град, които са обявени за културна ценност.