Общините още чакат да се случи реална децентрализация и да получат повече права от държавата за разрешаването на проблемите на местното управление. Това стана ясно от изказванията на кметовете на церемонията по връчване на наградите „Кмет на годината“ 2022. Конкурсът се организира за десета юбилейна година от сайта Kmeta.bg след онлайн гласуване на всички граждани. Тази година над 72 хиляди българи избраха победителите със своя вот.
Децентрализацията на общините е свързана главно с децентрализация на задълженията, каза по време на церемонията кметът на Перник Станислав Владимиров. Той получи голямата награда „Кмет на годината“ 2022 за голяма община, връчена от вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. Интервю с него може да видите – ТУК.
Към неговото становище се присъедини и кметът на Мъглиж Душо Гавазов, който стана безапелационен победител в онлайн вота в двете големи категории – „Кмет на годината“ и „Кмет на гражданите“ за малка община.
„През годините задължения, които не са удобни на властимащите, се прехвърлят на общините, но реална децентрализация на парични средства, на самостоятелност при вземането на управленски решения не съществува. От години липсват адекватни общински бюджети. Принудени сме да се оправяме както можем. Националното финансиране не следва никаква логика. 700 000 лв. е капиталовата субсидия от държавата за нас тази година, а изравнителната – 880 000 лв. В условията на рецесия и световна криза, как да се оправим с толкова пари?! Има фирми в Старозагорско, които имат по-големи бюджети от този на Мъглиж, а общата изравнителна субсидия е онова перо, което дава възможност общината да се издържа и самоиздържа“, коментира той. Цялото интервю с него може да видите – ТУК.
Гавазов бе категоричен, че от години проблемите на малките общини се неглижират и те са дискриминирани. Той призова държавата да помага за поддържането на инфраструктурата на малките общини и националното управление да се превърне в опора за общините, особено на малките, на фона на трудните времена, които предстоят.
Вицепрезидентът Илияна Йотова също апелира за повече децентрализация. „Много ми се иска общините да имат повече самостоятелност, да разполагат с повече средства и големи бюджети, да не са толкова зависими от институциите и от националния бюджет, за да покажат всички кметове това, на което са способни. Надявам се и в българския парламент да има достатъчно грамотни и просветени хора, които да осигурят тази самостоятелност на българските общини. Това е позицията на президентската институция, която отстояваме“, каза Йотова по време на церемонията по награждаването, провела се на 4 октомври 2022 г. във Форум „Джон Атанасов“ на „София Тех Парк“.
„Категорично децентрализацията на общините е належаща, но вече не съм оптимист това да се случи“, казва и кметът на Стара Загора Живко Тодоров, който получи наградата „Кмет на гражданите“ за голяма община.
„За да се случи реална децентрализация, се изисква много сериозна реформа, зад която трябва да стои консенсус от минимум 150-160 депутати в парламента, което на този етап е мечта“, допълни той. Може да прочетете интервюто с него – ТУК.
Перник и Стара Загора, заедно с Кюстендил, са сред регионите, които са значително засегнати и от енергийните реформи, залегнали в т.нар. Зелен преход. За тях са предвидени средства от Фонда за справедлив преход, като надеждата на кметовете е тези средства да се изразходват по най-добрия начин, за да се постигне нужния ефект.
„Надяваме се голяма част от средствата от Фонда за справедлив преход да бъдат насочени към създаването на нови стопански единици, които се вписват в съвременните очаквания. Нужни са средства за индустриални зони, както и за довеждаща инфраструктура към тях. Така ще можем да привлечем отговорни инвеститори, които да създадат работни места“, коментира темата кметът на Перник Станислав Владимиров. Сред важните въпроси той определи финансирането на чист транспорт, екологично, но и достъпно отопление, което да компенсира затварянето на въглищни централи в тези общини.
Всички победители в конкурса за 2022 г. може да видите ТУК.
Конкурсът “Кмет на годината” е уникална инициатива, която стартира в България през 2013 г. Чрез нея след национално онлайн допитване всяка година се отличават най-добрите градоначалници у нас. Целите са гражданите да дадат своята оценка за работата на кметовете в различни сфери на дейност; да се покажат и насърчат добрите практики на местната власт; да се стимулират кметовете да работят по-усърдно за решаването на проблемите на населените места и гражданите. Организатор на конкурса е националната медия Kmeta.bg, чието основно внимание е насочено към работата на всички общини с над 120 000 служители.