България трайно запазва позицията си на отличник сред страните членки на ЕС в реализацията на мерките и дейностите по Програмата за храни за периода 2014-2020. Изпълнението е над 85% при средно такова за ЕС от 64 на сто. Кризата породена от ковид пандемията, както и последвалата я война в Украйна, е увеличила и без това сериозните неравенства и бедността в страната ни, като в тези условия подкрепата от Програмата се е превърнала във фундаментална за оцеляването на множество българи. От Еврокомисията изтъкват, че нарочни поздравления за достигането на топлия обяд до вратите на потребителите по време на ковид пандемията, заслужават екипите на българските общини.
Предоставяне на индивидуални пакети хранителни продукти:
За целият програмен период, БЧК е раздал 1 727 668 пакета с хранителни продукти, с общо тегло от 52 054,558 тона. Средногодишно пакетите с хранителни продукти достигат до 500 000 лица.
Осигуряване на топъл обяд:
От 2015 г. до 2020 г. целогодишно, общините и районите на общини предоставят топъл обяд, включващ супа, основно ястие, хляб и поне веднъж седмично десерт. Раздадени са малко над 52 млн. топли обяда, а броят на обхванатите лица средногодишно е малко над 55 хил.
Мярката е една от най-желаните и най-одобряваните видове подкрепа от нуждаещите се лица, тъй като хората получават всеки работен ден не само топла храна, която не биха могли да си осигурят сами, но и възможност за преодоляване на социалната изолация чрез срещи с лицата, доставящи храната, както и чрез обхващането им в съпътстващи мерки.
Топъл обяд в условията на пандемията от COVID-19, с финансиране по REACT-EU:
Предоставянето на топъл обяд се реализира от 01.01.2021 г. до 30.09.2022 г. с бюджет 70 449 667 лв. Сключени са общо 223 договора с общини и райони на общини. По тях подкрепа са получили близо 80 хил. нуждаещи се лица, на които са предоставени 18 795 387 бр. топли обяда.
Предоставяне на ваучери за осигуряване на храни и стоки от първа необходимост за разселени лица от Украйна:
Мярката с бюджет 4.4 млн. лв. се изпълнява от началото на ноември от Агенцията за социално подпомагане. Срещу предоставяните ваучери ще се закупуват хранителни продукти, детски храни, детски дрехи, училищни пособия, хигиенни материали и др. продукти от първа необходимост от магазинната мрежа в цялата страна. Стойността на един ваучер е 100 лв.
Лицата от целевата група – разселени лица от Украйна, ще получават и съпътстваща подкрепа- насочване и консултиране за основните им права, съдействие за получаване на необходими услуги и правна помощ.
Добрите примери от общините:
В навечерието на Великден община Гулянци информира, че са подготвени над 500 празнични пакета за абонатите на Домашния социален патронаж и хората в неравностойно положение, които получават топъл обяд по проект. За втора поредна година общината е организирала и инициативата „Пъстър Великден“, по време на която деца от детска градина и училище на нейната територия са създали великденски сувенири. Със сувенирите са били зарадвани възрастни хора – абонати на проект „Партонажна грижа плюс“, част от които получават и топъл обяд.
По инициатива на ръководството на район “Слатина” на Столична община, отново за Великден, са осигурени с дарения 300 пакета за възрастните хора, като помощ е предвидена и за лица, кандидатствали по проекта за предоставяне на топъл обяд, които не са били одобрени.