Във времена на политическо противопоставяне, глобална нестабилност и икономическа нестабилност, общините имат потенциала за съхранят своята устойчивост и отговорност, и ролята на общинските съвети в тази задача е ключова. С това послание към кметовете се обърна изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева по време на годишната среща на местните власти. “Нежеланите конфликти между кметове и общински съвети пречат не само на тяхната интензивна работа, но и на изпълнението на основната задача – развиването на общините и решаването на проблемите на хората по места”, подчерта и председателят на УС на НСОРБ и кмет на Велико Търново Даниел Панов.
Стратегически задачи до края на настоящия мандат са реализирането на инвестиционните програми със средства от държавния бюджет, промяната на общинските наредби във връзка с приетия вече Закон за въвеждане на еврото, дигитализацията на общинските услуги, необходимостта от изграждане на трайни междуобщински сътрудничества.
“Притесненията са свързани със забавянията при подписването на споразуменията и авансовите плащания, липсата на законово уреждане на възможността общините да ползват собствен или заемен ресурс за разплащане на проектите до възстановяването на средствата от страна на МРРБ, както и параметрите на чл.107 и Приложение 3 в Бюджет 2025 – как процедираме с планираните, но неизползвани средства за 2024 г. и какъв ще бъде редът за прехвърлянето им в 2025 година”, присъедини се към дискусията кметът на Монтана Златко Живков.
Той посочи, че предстои сключването на над 1500 споразумения с МРРБ, за да стартира реалното изпълнение на проектите по инвестиционната програма и апелира за мъдрост и политическа зрялост от страна на общинските съветници в две направления – да не се блокират средствата за проектиране и друга съпътстваща документация, както и съдействие пред политическите партии за продължаване на инвестиционната програма в бюджета за догодина.
Кметът на Монтана коментира още, че една от темите, която предизвиква много популистко поведение по места, е отдаването под наем на общинска собственост. По думите му наемите би следвало периодично да бъдат повишавани, защото това гарантира приходи в местния бюджет. Златко Живков призова и за по-голямо сътрудничество между общините, особено в сферата на управлението на отпадъците и инфраструктурата. “Когато местната власт знае какво иска, общините могат да работят заедно, дори да са от различни области”, посочи той.
“Необходимо е възнагражденията на общинските съветници да бъдат ясно регламентирани, а не да бъдат до определен процент от заплатите на администрацията”, коментира още той. По думите му, ако има ясен регламент за възнагражденията на съветниците, няма да се стига до неудобни ситуации при гласуването им нито за самите тях, нито за кметовете. В страната са избрани 5053 съветници, а парите за заплатите им не се осигуряват от държавата, а от местните приходи, припомни Златко Живков.
“Липсата на държавност е най-голямата криза в последните години, а най-големият ни проблем е комуникационнен – трябва да се научим да говорим. Преодоляхме отминалите предизвикателства, но каквито и да се задават, необходимо е да се справим заедно – всички 265 общини”, заяви по време на дискусията Стефан Тихолов,председател на ОбС Ловеч.
Необходимите промени в наредбите на общинските съвети в близък хоризонт са свързани основно с въвеждането на еврото като официална валута в България. “Това е стратегически процес с дългосрочни икономически и социални последствия, а общините играят ключова роля в подготовката и успешното осъществяване на този преход. Необходими са действия за подготовка както на местните администрации, така и на бизнеса, и особено с приоритет за най-неинформираната и уязвима част от обществото”, заяви Стефан Тихолов и обърна внимание на конкретните срокове за актуализация на наредбите на общинските съвети – до края на 2024 г. трябва да са готови проектите на наредби за изменение и допълнение, заедно с останалите подзаконови нормативни актове, а до февруари 2025 г. да са приети промените, след обществено обсъждане.
“Темата за превалутирането и корекциите на местните такси и цените на общинските услуги е чувствителна, наша задача е да комуникираме правилно с нашите съграждани и да ги насърчим да проявят активност при обществените консултации”, заяви председателят на ОбС-Ловеч.