Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 13 юни, 2025
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Кмет на годината 2024
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Кмет на годината 2024
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Общините ще избират между три модела за изчисляване на такса битови отпадъци

Въвеждането на налог на база количество от догодина ще бъде сериозен тест за местните администрации

Нина Александрова от Нина Александрова
юни 17, 2024
в Гледна точка
Време за четене: ~ 1 мин.
10 1
0
14260 IMG 6390JPG
12
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Основни стъпки по прилагането на новите основи за изчисляване на такса битови отпадъци (ТБО) беше тема от втория ден за Националната среща на финансистите от общините. От януари 2025 г. влиза в сила новата Наредба за реда за изготвяне и образеца на план сметката за относимите разходи за извършване на дейностите по предоставяне на услугите, за които се заплаща ТБО и за начина на изчисляване размера на таксата при прилагане на основите, предвидени в Закона за местните данъци и такси. Тя предвижда три модела за изчисляване, като Общинският съвет може да избере един или съчетание от модели за различни зони или населени места на територията на общината. Таксата трябва да се формира според количеството изхвърлени отпадъци, а не на база данъчна оценка на имота. Въвеждането на ТБО на база количество ще бъде сериозен тест за местните администрации, защото е нужно е преосмисляне на общинската финансова и данъчна политика, както и управлението на разходите за чистота.

“Преминаването към нов начин на изчисляване на таксата е краят на един дълъг процес за трансформиране на общинските системи за управление на отпадъците”, каза изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева и определи трите основни задачи в този процес. Първата е осигуряване на възможност за разделно изхвърляне на отпадъците, защото изчисляването на таксата на база количество означава, че гражданите трябва да плащат само за изхвърлените смесени отпадъци. Това, което е в цветните контейнери – е суровина. Ключови задачи са прегледът на системите за сметосъбирането и сметоизвозването и тяхното оптимизиране.

Втората задача е комуникацията. Тази промяна, която ще засегне гражданите, трябва да бъде обяснена и аргументирана. И последната стъпка е изчисляването на таксата. “За съжаление, започвайки отзад напред процеса, трябва да облечем в нов начин на пресмятане старите си системи за управление на отпадъците. Изчисляването на ТБО не е самостоятелна задача на финансистите или данъчните, а на екипи, в които участват и общинските еколози”, напомни Георгиева. НСОРБ ще предоставя в следващите 3 месеци информация и данни, които да подпомогнат тези екипи.

IMG 6384

Общините са наясно, че са нужни много инвестиции, които не могат да се покрият от ТБО. Определянето на размера трябва да стане динамичен процес, а това означава, че на най-ранен етап трябва да започне комуникацията с гражданите и общинските съвети, които ще одобряват наредбите.

Представителите на министерство на финансите обърнаха внимание, че от определените в наредбата, чл.66, ал 3, три основи, водеща е тази за количество. Общинските наредби трябва да бъдат много подробни и подплатени с достатъчно данни, анализи и мотиви.

Повечето общини се насочват към използване като база броят ползватели на услугата. За целта, те трябва да се позоват на актуална и точна информация. От “Информационно обслужване” обясниха, че състоянието на данните в общините е доста различно. Адресите на имотите в данъчните системи в много общини имат диференциране като населено място, улица, номер и т.н., но изписването на адресите няма точно съответствие с ЕСГРАОН и Търговския регистъра. Уеднаквяването е нужно за автоматизиране на процесите по срещане на данните от данъчните системи и външните източници. По отношение на НСИ, процентът на съответствие е по-малък. В някои общини срещането на данните е за по-малко от 5% от имотите.

Всяка община трябва да подаде искане за ползване на базите данни и отделните видове справки. “По исканията на общините вече се работи”, увериха от “Информационно обслужване”. Данните от ГРАО също се получават след изпращане на искане до МРРБ. След това, заедно с експерти от общините, се прави съпоставката на данните на общините. Сдружението ще обсъди с МРРБ как да се канализира и регулира процесът.

IMG 6396

Взаимодействие с контролните органи бе обсъдено с представители на Сметната палата, Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) и МФ. Големият финансов ресурс, който се предоставя на общините тази година, поставя особено остро въпроса за нееднозначното прилагане на нормативната уредба, особено на Закона за обществените поръчки, при многобройните проверки в местните администрации.

Тази седмица Правителството прие отчета на АДФИ за 2023 г. за извършени 454 финансови инспекции и проверки, свързани с разходването на публични средства. Както и през предходния отчетен период, с най-голям дял от всички финансови инспекции са тези в общините (57%). Отчетът може да се види тук: https://www.adfi.minfin.bg/. Представителите на контролните органи изтъкнаха, че само 36% от нарушенията в общините могат да се определят като съществени, напр. не навреме изпратена информация, за разлика от съществените нарушения в министерствата – 92%.

IMG 6439

Компенсации и субсидии в автомобилния транспорт бе другата тема, предизвикала много коментари в залата. До 21 юни е удължен срокът за подаване на справки по приложение № 1 към чл. 10, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за предоставяне на средства за компенсиране на намалените приходи от прилагането на цени за обществени пътнически превози, в които се съдържат действително издадените абонаментни карти по категории правоимащи пътници и дължимите суми на превозвачите за петте месеца на годината. От “Автомобилни превози” в ИА “АА” апелираха към 21-те общини, които все още не са подали справките си за издадени превозни документи, да се възползват от удължения срок. Целта е събирането на актуална информация за броя безплатни карти за ученици до 14 години и картите с намаления, според законовите промени от началото на годината.

Общините основателно поставят въпроса за финансирането на транспортни карти, предвид увеличението на лицата, имащи прави на безплатни карти. Те предлагат да се направи анализ след обработване на данните за първо и второ тримесечие. Местните власти акцентират и върху нуждата от оптимизиране на маршрутите на специализираните превози, дублиращи общинската пътна линия. Към момента се дублират средства от централния и общинския бюджет. Участниците в дискусията коментираха и възможността да са се издават безплатни транспорти карти на лица, чийто постоянен адрес не е в съответната община към която се подава заявление, както и има ли механизъм за избягване издаването на карти за едно лице в повече от една община.

Общинските финансисти се запознаха с актуалното изпълнение на инвестиционната програма за общините. По данни на МРРБ, към 10 юни са подписани 942 споразумения за общо 2,218 млрд. лв. с 205 общини. Тези средства ще бъдат инвестирани в изграждането на нови или реконструкцията на съществуващи ВиК мрежи и съоръжения, ремонт на общински пътища и улици, благоустройствени проекти. Към момента са разплатени близо 27 млн. лв.

IMG 6424

 

Тагове: администрацияОбщинитакса "Битови отпадъци"топ
Предишна Статия

Днес започва поредица летни безплатни концерти на група “Горещ пясък”

Следваща Статия

Серията Samsung Galaxy S24 с до 300 лв. отстъпка от Vivacom

Свързани Статии

Готова ли е България за еврозоната
Гледна точка

Общините спазват всички изисквания и срокове за прехода към еврото

юни 13, 2025
100
Община наложи солени глоби за разхищение на вода
Гледна точка

Общини настояват за спешни мерки срещу водната криза

юни 13, 2025
99
От субсидии към умения: пропуснатите възможности на държавната политика
Гледна точка

От субсидии към умения: пропуснатите възможности на държавната политика

юни 12, 2025
109
Нивото на безработица – без големи промени
Гледна точка

Нивото на безработица – без големи промени

юни 11, 2025
113
Вместо да насаждате догми, научете децата да са критични към тях
Гледна точка

Вместо да насаждате догми, научете децата да са критични към тях

юни 10, 2025
109
Жив Дунав: Влажни зони съживяват местни общности и обединяват хора от цял свят в обща кауза
Гледна точка

Зелени стъпки към устойчива промяна

юни 10, 2025
127
Следваща Статия
Серията Samsung Galaxy S24 с до 300 лв. отстъпка от Vivacom

Серията Samsung Galaxy S24 с до 300 лв. отстъпка от Vivacom

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Какво искате да се подобри в града, в който живеете?

Реклама

Последни новини

Готова ли е България за еврозоната

Общините спазват всички изисквания и срокове за прехода към еврото

юни 13, 2025
Община наложи солени глоби за разхищение на вода

Общини настояват за спешни мерки срещу водната криза

юни 13, 2025

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2025 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2024
  • TOP JOBS