Все повече райони у нас се борят с липсата на медицински кадри. Как наваксват пропуските, за да имат гражданите достъп по лекарска помощ при нужда? Отговорът е – превантивно, за съжаление обаче не всички. Избрахме да ви разкажем за някои от добрите примери.
Новината за подготвените мерки за студентски стипендии за учениците, завършващи училището в Царево, беше съобщена от кмета на общината Георги Лапчев преди дни. Тя дойде след подписването на споразумението с Тракийския университет. Условието ще бъде, след завършването на следването, медицинските кадри да се завърнат да работят на територията на района на Странджа. Там от години има недостиг на медицински кадри, особено през летния сезон. С разкриването на Центъра за изнесено обучение на Тракийския университет в Царево, разрешаването на този проблем ще започне.
“Откриването на специалности ще бъде съобразено с инересите на учениците в региона и нуждата от тесни специалисти”, гарантира ректорът на Тракийския университет в Стара Загора проф.д-р Добри Ярков. Това ще бъде уточнено след анализ, но вероятно едни от първите специалности ще бъдат за медицински сестри, рехабилитатори и парамедици.
Системата вече е отработена с други райони в България, едно от успешните обучения на медицински сестри се провежда в Смолян. Там студентите се обучават в болницата определен брой седмици с командировани преподаватели, а после са транспортирани до университета в Стара Загора, където съчетават следването с практиката в кампуса на самия университет, сподели ректорът.
Царево става третият черноморски град в България, в който ще се обучават студенти, с филиал на Тракийския университет, след Варна и Бургас.
От години стипендии се отпускат по две програми на Столична община за мед. кадри. Едната е за подпомагане на студенти по специалностите “Медицинска сестра” и “Акушерка” във Факултета по обществено здраве към Медицински университет – София, а втората е за студенти по специалностите “Медицински лаборант”, “Рентгенов лаборант”, “Рехаблитатор” и “Масажист” в Медицинския колеж “Йорданка Филаретова” към МУ. Бъдещите медицински сестри трябва да подпишат договор, че ще работят в общински здравни заведения 3 години след завършването си, като администрацията посочва къде точно да бъдат наети. Идеята е така да се реши поне частично проблемът с недостига на медицински сестри в страната и в частност в София.
Подобни са условията и в Сандански и Троян, където са създадени общински здрави фондове за подкрепа на бъдещи кадри. Размерът на стипендиите е процент от минималната работна заплата.
През 2022 г. община Тервел подкрепи със стипендии студенти по медицина, медицинска химия, както и бъдещи медицински сестри, рентгенови и клинични лаборанти, рехабилитатори. Финансовият стимул е сред мерките, които общината предприема за смекчаване на дефицита от здравни кадри в лечебните заведения. Стипендията е в размер на 400 лева месечно и общината я изплаща в периода от 15 септември 2022 г. до 30 юни 2023 г. Сстипендиантите се задължават след дипломирането си да работят в общински медицински структури за срока, в който са получавали стипендия. Ако младите специалисти откажат да сключат трудов договор, ще трябва да върнат получените средства в пълен размер заедно с лихвата.
Община Елена също подпомога финансово бъдещите медицински специалисти срещу задължението да работят в здравни, социални или учебни заведения на територията на общината или да разкрият индивидуална медицинска практика за срок от минимум 5 години. Друго условие е студентите да са записали втора година на обучение и успехът от предходните два семестъра да не е по-нисък от „Добър“ 4.00.