На 9 май отбелязваме Деня на Европа и Деня на победата над нацистка Германия! Денят на Европа е празник на европейската и на една от най-висшите ценности на човечеството – на мира! Днес си спомняме обаче не само за датата, на която през 1950 година френският външен министър Робер Шуман прочита историческата декларация за обединение в Европа. Той призовава за споделяне на неговата идея за нова форма на политическо сътрудничество на нашия континент, която ще направи немислима войната между европейските народи. На 9 май отбелязваме и голямата победа на СССР над нацистка Германия, на победата над фашизма, на капитулацията на немците и на края на Втората световна война.
Но да се върнем на “Декларацията на Шуман”, която е в основата на Европейската общност, предшественик на днешния Европейски съюз. Идеята на френския политик е да се създаде европейска институция, която да обедини и управлява производството на въглища и стомана. Апелът му е насочен към страни, които съвсем доскоро са участвали в унищожителен военен конфликт помежду си, взел милиони човешки жертви.
Това на практика е началото на обединение на държавите в Европа и поддържането на мирни отношения на Стария континент. През 1985 г. ръководителите на страните от Европейския съюз на заседание в Милано решават 9 май да бъде честван като Ден на Европа. Основната цел на европейската общност е всички проблеми между държавите да се решават по дипломатически път, в диалог, а не с военни средства. Затова и днешният Ден на Европа с право се възприема и като Ден на мира!
Денят на Европа няма как да не е свързан със 75-годишнината от Деня на победата на Съветския съюз над нацистка Германия. Много историци и политици считат, че датата, на която Германия подписва своята безусловна капитулация, е най-важното, най-значимото събитие на миналия 20-и век.
И Денят на Европа, и Денят на победата са резултат от края на едно гигантско световно стълкновение на идеологии, на интереси, на национални стремежи за надмощие над останалите страни. Факт е, че победата над фашизма и хитлеризма е с огромно значение за бъдещото развитие не само на нашия континент, но и на целия свят. Урокът за всички трябва да е, че и най-лошият мир е по-добър и от най-добрата война! А човечеството трябва да цени и съхранява мира, който е сред най-големите му достижения наред със свободата!
Представяме ви някои мисли на известни личности за мира:
“Мирът започва с усмивка”. – Майка Тереза
“Ако войната е причина за злините, то мирът ще бъде тяхно изцеление”. – Квинтилиан
“Мирът не само е по-добър от войната, но е и доста по-труден”. – Джордж Бърнард Шоу
“Тези, които са във война с други, не са в мир със себе си”. – Уилям Хазлит
“Мирът сам по себе си е награда”. – Махатма Ганди
“Мирът е пътешествие от хиляда мили и всяка стъпка трябва да се предприеме с времето си”. – Линдън Б. Джонсън
“Когато силата на любовта превиши силата на любовта към власт, ще настане мир на света”. – Джими Хендрикс
“Мир – това е спокойствие, произтичащо от труда”. – Анри Барбюс
“Ние знаем повече за войната, отколкото за мира, и повече за убиването, отколкото за живеенето”. – Омар Брадли
“Никога не е имало добра война и лош мир”. – Бенджамин Франклин
“Не трябва да си се бил във война, за да обичаш мира”. – Джералдин Фераро
“Истинският мир изисква преди всичко да бъдат отстранени господарите на войната”. – Ромен Ролан
“Да купиш мир от врага си означава да го снабдиш със средства за нова война”. – Жан-Жак Русо
“Да кажем на войната: иди си с мир”. – Хенрик Ягодзински
“Хора, свободни да избират, винаги ще изберат мир”. – Роналд Рейгън
“Ако няма мир, то е, защото сме забравили, че сме един за друг”. – Майка Тереза
“За нещастие, можем да си осигурим мир само като сме подготвени за война”. – Джон Кенеди