На 9 май отбелязваме Деня на Европа и Деня на победата над нацистка Германия.
Денят на Европа е празник на европейската и на една от най-висшите ценности на човечеството – на мира! Днес си спомняме обаче не само за датата, на която през 1950 година френският външен министър Робер Шуман прочита историческата декларация за обединение на континента. Той призовава за споделяне на неговата идея за нова форма на политическо сътрудничество, която ще направи немислима войната между европейските народи. На 9 май отбелязваме и голямата победа на СССР над нацистка Германия, на победата над фашизма, на капитулацията на немците и на края на Втората световна война.
“Декларацията на Шуман” е в основата на европейската общност, предшественик на днешния Европейски съюз. Идеята на френския политик е да се създаде европейска институция, която да обедини и управлява производството на въглища и стомана. Апелът му е насочен към страни, които съвсем доскоро са участвали в унищожителен военен конфликт помежду си, взел милиони човешки жертви.
Това на практика е началото на обединение на държавите в Европа и поддържането на мирни отношения на Стария континент. През 1985 г. ръководителите на страните от Европейския съюз на заседание в Милано решават 9 май да бъде честван като Ден на Европа. Основната цел на европейската общност е всички проблеми между държавите да се решават по дипломатически път, в диалог, а не с военни средства. Затова и днешният Ден на Европа с право се възприема и като Ден на мира!
Денят на Европа няма как да не е свързан със 75-годишнината от Деня на победата на Съветския съюз над нацистка Германия. Много историци и политици считат, че датата, на която Германия подписва своята безусловна капитулация, е най-важното, най-значимото събитие на миналия 20-и век.
И Денят на Европа, и Денят на победата са резултат от края на едно гигантско световно стълкновение на идеологии, на интереси, на национални стремежи за надмощие над останалите страни. Факт е, че победата над фашизма и хитлеризма е с огромно значение за бъдещото развитие не само на нашия континент, но и на целия свят. Урокът за всички трябва да е, че и най-лошият мир е по-добър и от най-добрата война! А човечеството трябва да цени и съхранява мира, който е сред най-големите му достижения наред със свободата!
Послание за единство до 440 милиона европейски граждани
Триумфалната арка в Париж, Колизеумът в Рим и Гран Плас в Брюксел са сред многото забележителности в целия ЕС, които ще бъдат осветени днес, за да отбележи празникът, както и едномесечното обратно броене за европейските избори (6 – 9 юни). Те ще покажат посланието на предизборната кампания “Използвай гласа си. Или друг ще реши вместо теб”.
Сред другите забележителни сгради и паметници, които участват, са мостът “Самюел Бекет” и сградите на националния парламент в Дъблин, кметството на Вилнюс, форт Сен Анджело във Валета, президентският дворец в Братислава, площад “Сибелес” в Мадрид, националният парламент в Букурещ.
Национална галерия – Двореца в София ще се превърне в екран за визуалния спектакъл “Твоят глас”, който ще отведе зрителите на пътешествие из сложния пейзаж на избора, където всеки прекрачен праг е стъпка в неизвестното, но и неповторима възможност. Специално на 9 май ще се отбележи и фактът, че остава точно месец до евроизборите на 9 юни. Спектакълът “Твоят глас” започва в 21 ч. на 9 май.
С тези прояви, които се провеждат в градове на целия континент, Европейският парламент и националните и местните органи си сътрудничат, за да изпратят послание за единство до 440 милиона европейски граждани относно значението, което тези европейски избори ще имат за бъдещето на всички. Денят на Европа, 9 май, е не само ден за възпоменание, но и ден за размисъл за общото ни бъдеще. Близостта на деня до изборите го прави по-значим повод от всякога.
Представяме ви някои мисли на известни личности за мира:
“Мирът започва с усмивка”. – Майка Тереза
“Ако войната е причина за злините, то мирът ще бъде тяхно изцеление”. – Квинтилиан
“Мирът не само е по-добър от войната, но е и доста по-труден”. – Джордж Бърнард Шоу
“Тези, които са във война с други, не са в мир със себе си”. – Уилям Хазлит
“Мирът сам по себе си е награда”. – Махатма Ганди
“Мирът е пътешествие от хиляда мили и всяка стъпка трябва да се предприеме с времето си”. – Линдън Б. Джонсън
“Когато силата на любовта превиши силата на любовта към власт, ще настане мир на света”. – Джими Хендрикс
“Мир – това е спокойствие, произтичащо от труда”. – Анри Барбюс
“Ние знаем повече за войната, отколкото за мира, и повече за убиването, отколкото за живеенето”. – Омар Брадли
“Никога не е имало добра война и лош мир”. – Бенджамин Франклин
“Не трябва да си се бил във война, за да обичаш мира”. – Джералдин Фераро
“Истинският мир изисква преди всичко да бъдат отстранени господарите на войната”. – Ромен Ролан
“Да купиш мир от врага си означава да го снабдиш със средства за нова война”. – Жан-Жак Русо
“Да кажем на войната: иди си с мир”. – Хенрик Ягодзински
“Хора, свободни да избират, винаги ще изберат мир”. – Роналд Рейгън
“Ако няма мир, то е, защото сме забравили, че сме един за друг”. – Майка Тереза
“За нещастие, можем да си осигурим мир само като сме подготвени за война”. – Джон Кенеди