Парламентът отхвърли предложението за въвеждане на само един учебник за всеки клас. Срещу промените в Закона за училищното и предучилищното образование гласуваха 77 депутати, 26 се въздържаха. Законопроектът беше подкрепен от 87 народни представители от “Възраждане”, ИТН, БСП и 20 от независимите.
“Идеята за един учебник е изключително полезна за всички в образователната система – ученици, учители и родители”, изтъкна един от вносителите Георги Свиленски.
“Говорим за нашите деца, за българските деца, да учат един предмет от един учебник, да знае какво преподава учителя, да знае какво трябва да чете ученика, да знае родителят ако има две деца, че трябва да им преподава едно и също нещо, а не на едното да говори едно, на другото – друго”, обоснова предложението той.
“Проблемът не е в броя на учебниците, които са средно по 2.5 на предмет, а в учебните програми”, заяви председателят на Комисията по образование Красимир Вълчев. “Учебниците следват учебната програма. Да, учебниците могат да бъдат представени по различен начин, могат да бъдат изказани по различен начин, но в крайна сметка децата усвояват едно и също образователно съдържание. Преминавайки от едно училище в друго, те не започват да учат различни неща, а учат едно и също. Да, имаме проблем с учебните програми. Прекалено амбициозни са откъм знания, респективно прекалено неамбициозни откъм формиране на умения. По част от дисциплините, особено видно по математика, учениците препускат. Не остава време за затвърждаване на знания, за упражнения”, каза бившият министър на образованието.