С 4 гласа “за”, 5 “против” и 8 “въздържал се” парламентарната комисия по енергетика отхвърли предложения проект на решение да бъде отправено към ЕК искане за едномесечна отсрочка за представяне на териториалните планове за справедлив преход. В проекта за решение се даваше срок до 15 октомври за приключване на преговорите на правителството с ЕК за промени в Плана за възстановяване и устойчивост в частта енергетика.
Драгомир Стойнев от БСП призова да бъде дадена отсрочка, за да се намери правилното решение: “И сега сме в момент, в който всичко правим на юруш. Заради милиард и половина-два, ние сме готови да съсипем сектор, който беше гордостта на българската индустрия. Молбата ми е, ако го гласуваме това решение, ние ще успокоим гражданите. Ако трябва да се огледа за един месец, наистина да се допълни, да се направят така плановете, че наистина да се даде перспектива”.
Още по темата – ТУК.
“Днес правителството прие Плана за справедлив преход. Този план ще бъде изпратен на Европейската комисия утре. Това е буквално крайният срок, за да не загубим оставащите средства по Плана за справедлив преход. Миналата година загубихме над 100 милиона, защото планът не беше изпратен. Стандартните пакети са 24-месечни. В България обсъждахме с парламентарните партии, че те могат да бъдат до 36 месеца. Това означава, че един такъв пакет би бил между 140 000 – 150 000 на човек, на работник”. Това коментира министърът на финансите Асен Василев след извънредното заседание на Министерския съвет, на което основна тема беше съдбата на въглищните централи.
“От 2019 година датата 2038 е записана в нашето законодателство в енергийната стратегия, приета от тогавашния парламент. Това е датата, в която България трябва да затвори своето въглищно производство. Тази дата се запазва. Тя не е променена. Това, което виждаме в момента, в рамките на тази година е, че мините и ТЕЦ-овете са изправени пред финансови проблеми, защото себестойността на електроенергията, която произвеждат, е много висока спрямо пазарните цени и те не могат да реализират достатъчно енергия. Тези проблеми само ще се задълбочават в бъдеще”, призна той.