Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро. Това мнение изрази в интервю за Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика, цитиран от БНР. Колкото и да изглежда странно в тази ситуация, е много вероятно следващата седмица да имаме зелена светлина и да искаме извънреден доклад, посочи той и уточни, че вероятно до дни икономиката ще изпълни ценовия критерий.
“Нашата средногодишна инфлация ще бъде или 2,5-2,6”, прогнозира икономистът.
“Реално този закон урежда правната страна на нещата, но ние вече сме в новата година. Удължението, разписано в устройствените закони, работи само по себе си. Вече де факто сме направили плащания, които не ощетяват групи от обществото, коментира Петър Ганев специалния законов ред, предложен от служебното правителство заради липсата на приет редовен бюджет за 2025 г.
“Случаят с минималната пенсия беше решен по адекватния начин – в полза на пенсионерите, да няма ощетен. Въпросът с минималната заплата на държавните служители стои – грубо казано, това са около 100 000 души. Там стои този въпрос, но той е стоял и преди години, няма разлика в ситуацията”, допълни той.
“Ако остане сегашният бюджет, 10-те процента увеличение на заплати в администрацията няма как да се случи”, поясни Ганев.
“За учителите е джентълменско споразумение, не го пише в закона. По-спорен е въпросът за МВР и МО – има законов текст. Този въпрос остава висящ. Поне към момента виждаме, че министерството на финансите прави всичко възможно да се справят с тези текстове, макар това да тежи изключително много на бюджета”, заяви икономистът. “Най-добрият вариант увеличението в силовите ведомства е да се прави на стъпки”, смята той.