542 ще са иновативните училища в България през учебната 2022/2023 г. – с 32 повече от миналата година. Списъкът беше одобрен от правителството. В него влизат училища от 192 населени места от всички 28 области в страната.
Подобен статут получават учебни заведения, които въвеждат иновативни практики, с които се решават организационни и съдържателни проблеми в образователния процес. Нововъведенията могат да са по отношение на организацията или съдържанието на обучението, управлението, обучението и учебната среда, методите на преподаване, учебното съдържание, програмите или плановете.
Иновативните процеси се въвеждат за 4 г., като за всяка учебна година са описани конкретно етапите на напредъка и резултатите, които подлежат на мониторинг. В тях са определени целите и идеите, свързани с личностното, интелектуалното и емоционалното развитие на учениците. Иновациите могат да засягат и само един клас от цялото училище, както и всички ученици от даден етап или от цялото школо.
Проектите са одобрени от Комисията за иновативните училища, в която участват психолози, социолози, педагогически специалисти, представители на научната общност, лица с доказан опит в областта на образованието, науката и технологиите. За включване във въпросния списък училищата представят до 31 януари в МОН проектите си за иновации, приети от педагогическите съвети и одобрени от родителите на учениците.
Отпаднали школа
От съобщението на МОН не става ясно колко от училищата от миналогодишния списък на иновативните школа са отпаднали т.г. поради приключване на иновациите, отказ от продължаване на иновацията или други причини, както и колко са изцяло новите училища в списъка.
При въвеждането на този статус преди няколко години имаше идеи в бъдеще този вид училища евентуално да получават някакво финансиране за нововъведенията си. Към момента обаче това не е на дневен ред.