Промени в Наредбата за провеждане на конкурси за заемане на длъжността “директор” в училища и детски градини бяха публикувани за обществено обсъждане от МОН. Измененията са съобразени с решението на Върховния административен съд от юни 2023 г., който отмени текста за участие на представител на образователното министерство в комисиите по провеждане на конкурсите за директори на общински училища.
В новия текст на наредбата на мястото на представителя на МОН се предлага още един представител на регионалните управления на образованието (РУО). След влизане в сила на измененията, в комисиите за провеждане на конкурсите за директори на общински училища ще се включват общо трима представители на РУО. Без промяна остават останалите членове на комисиите – представител на съответната общинска администрация, както и представител на обществения съвет в училището. “Целта на предложените изменения е да гарантират условия за законосъобразно провеждане на конкурсите за директори на държавните и общинските институции”, аргументират се от министерството.
Директорите обаче са притеснени от новите изисквания на МОН, като предупреждават, че конкурсите ще стартират най-рано от януари-февруари догодина, а това може да възпрепятства кандидатстването по европрограми. Те са притеснени и от “монополизацията” при назначенията.
Ето какво написа във Facebook Диян Стаматов, директорът на столичното 119-то и шеф на националната директорска асоциация:
“Категорично НЕ подкрепям направеното предложение за промяна в Наредбата за директорските конкурси.
МОН предлага неоправдано мнозинство на ТРИМА члена от РУО, при петчленна комисия.
Необяснима хегемония на една институция! При тази комисия не е необходимо изобщо да провежда конкурс, а направо РУО да си назначи директорите.
В този си вид комисията е: трима от РУО; представител на съответната общинска администрация; и представител на обществения съвет в училището.
Това успя да сътвори моето любимо МОН след едномесечно мислене. Това предложение за състав на комисията е изключително непрозрачно, със силно отживял полъх.
За мен е необходимо участие на обективен, външен за РУО представител, като например член на една от двете организации на директорите.
Дават ли си сметка в МОН за компетенциите на част от обществените съвети, където мотивацията за активност е отрицателна?
Какво би се случило с тези конкурси?
И всичко това, след като една година беше ясно, че сътворената наредба не става. Самото изменение е един ред. Това е повече от необмислено.
Изменената едноредова наредба е качена за обществено обсъждане.
Е, какво има за обсъждане, МОН?
То всичко е ясно… Е, ето това не бива да е съставът на комисията за конкурси…. Няма прозрачност. Няма изборност… няма плурализъм… Има предварителна определеност… Тъжно!”