Патова ситуация се очертава в образованието за края на учебната година. Учители и родители не знаят до кога децата им ще бъдат на училище, показа проверка на kmeta.bg. Причината е, че на сайта на МОН има точни дати за всеки клас за края на втория учебен срок, но директорите към този момент не са дали все още финални указания на учителите.
Още преди няколко месеца просветният министър обяви, че ще се удължи учебната година с няколко седмици за учениците от 1 до 3 клас. От сайта на МОН се вижда, че първите ще учат до 23 юни, а от четвърти до седми клас трябва да приключат на 30 юни.
За паралелки с професионална подготовка е предвидено десетите класове да свършат на 14 юли, защото имат производствена практика до тогава. Дванадесети клас са до 15.05., а всички останали са до 30 юни. И за тези дати обаче няма също указания от директори на професионалните гимназии към този момент, въпреки че вече има разпределение на производствената практика, спуснато от образователното министерство.
“Тези училища, които през декември са решили да не учат, а да имат проектни дейности, ще могат да се възползват от удължената учебна година и в края на юни да отучват”, обясни още през февруари Красимир Вълчев. И уточни, че останалите ще имат проектни дейности през юни. По думите му за удължаване на годината през юли не може да се говори, защото тогава било твърде топло. “Отучване ще има, но то ще е диференцирано и само за учениците, които имат образователни пропуски, както се случи и миналата година – тогава 40 хиляди ученици са наваксвали”, коментира тогава Вълчев.
Заповедта за датите на края на учебната година е издадена от Красимир Вълчев на 27 ноември, миналата година. Към този момент директорите нямат други указания, различни от тези в тази заповед. Още тогава стартира петиция срещу предложението на МОН, подписана от родители на ученици от 1 до 7 клас. Според тях две седмици удължаване няма да решат проблема със забравянето на материала, нито социализирането на децата, които прекарват в клас над осем месеца годишно. Според родителите ранният час на започване на учебни занятия, целодневното и двусменно обучение компенсират по-ранното завършване на годината.
Удължаването на годината ще повлияе и на годишните отпуски на учители и родители. Според петицията идеята на МОН ще доведе до промяна в планирането на годишните отпуски на родителите, много от които използват именно месеците юни и септември, заради по-евтините цени и невъзможност да си позволят почивка в активния сезон. Учителите пък ще бъдат ограничени във времето за ползване на полагаемия си годишен отпуск.
След изборите обаче директорите на училища очакват нови нареждания от образователното министерство в бъдещето ново правителство, вероятно и нова заповед за края на учебната година. Ако няма такава, се запазва сегашното положение, разпоредено със заповедта от 27 ноември миналата година на Красимир Вълчев. Това означава, че през юни ще има проектни дейности – повече творчески занимания за учениците от 1 до 4 клас, а за пети, шести и седми все още има колебания – те могат да учат по-сериозно, ако се установят пропуски.
От МОН обясниха, че към момента нямат категорична яснота, но са дали свобода на всяко едно училище да работи – според нуждите си, както намери за добре.
Как ще се учи през май?
По този въпрос също няма яснота. Дали ще е онлайн, дали ще е присъствено, за кои класове, дали пак ще има ротация? Причината е в липсата на информация дали ще бъде удължено извънредното положение. Това трябва да стане със заповед на здравния министър. В момента извънредното положение е до края на април. “Всичките ни решения са съобразени с решенията на здравните власти и идват след тях”, обясниха от МОН.
Единственото сигурно нещо е, че ще тази година ще има матури. Въпреки призивите за отмяна на външното оценяване за 4 и 10 клас на учители, родители, ученици и омбудсмана Диана Ковачева.