Очаква се от средата на годината електронното здравно досие да започне да ни изпраща напомнящи съобщения за посещение при личния лекар. Това обясни съветникът на министъра на здравеопазването и специалист хирург онколог доц. Антон Тонев и уточни, че за първоначалното инсталиране на този модул ще е необходим електронен подпис, но в момента се разработват и алтернативни системи от Информационно обслужване, които да направят по-лесни за използване всички тези електронни приложения.
Ползата на това електронно приложение ще бъде първо да получаваме навременна информация какво можем да ползваме в конкретната календарна наша година като пациент, като първите съобщения ще водят задължително към посещение при лекар.
“Поставили сме въпроса пред личните лекари и очакваме тяхната обратна връзка – за известна автоматизация на този процес. В момента единствено те могат да ни издадат направление за профилактичен преглед. Когато отидем и то често в работно време пред вратите на личния лекар, често има опашка и то от болни хора и деца. И хората се отказват от профилактичните си прегледи. Затова обсъждаме идеята да получаваме автоматични направления за определени профилактични прегледи, а лекарите да получават резултатите от тях и ако видят нещо притеснително, да ни викат за допълнителни прегледи”, посочи Тонев, цитиран от БНР.
“Условието за това автоматично направление е да сме инсталирали на телефона си модула за пациентското ни досие и ако личният лекар е преценил, че нашият общ статус е ниско рисков. Крайното решение е в нашите общопрактикуващи лекари, като най-важното е да разберем, че става дума само за случаи без никакви оплаквания. Когато имаме симптом и оплаквания, няма как да се действа с автоматизирани алгоритми”, разясни още съветникът.
“Развивайки тази система и преговаряйки вече и с икономистите, бихме могли да стигнем в ситуация, в която, ако сме си изпълнили целия профилактичен календар в годината, в която сме навършили 46 години, ние да получаваме съответния финансов бонус. Казвам 46 години, защото обикновено след 45-та година се назначават повечето профилактични изследвания. И в момента, в който сме си направили тази задължителна профилактика, тогава бонусът да бъде финансов”, обясни съветникът на министъра и допълни – това да бъде или твърда сума, която ние да получаваме в края на годината преди Коледа, или да бъде в рамките на една месечна наша здравна вноска, която да ни се връща година по-късно. Това са 100- 200 лв.
Доц. Тонев каза още, че в момента личните лекари нямат достъп до профилактичните изследвания, които пациентите си правят по линия на доброволно или допълнително здравно осигуряване. Работи се за промяна и в тази насока.