На днешната дата отбелязваме Петровден.
На 29 юни Православната църква почита паметта на братята Петър и Павел, служили приживе като Христови апостоли.
Според народните вярвания Свети Петър бил удостоен с висока длъжност, а именно да пази портите на рая, преценявайки дали да пусне душата на човек в него, или да го отпрати към ада. Той измервал с везна добрите дела спрямо човешките грехове и бил неумолим дори пред собствената си майка, която изпратил в ада, тъй като се оказало, че лошите ѝ постъпки на Земята са натежали повече от добрините, които е сторила приживе. Св. Павел пък не разрешавал да се извършва никаква земеделска дейност и бил готов да изпрати огън от небето, за да накаже всеки, дръзнал да наруши категоричната му забрана.
Според традициите и обичаите на Петровден приключват Петровите пости и на трапезата се сервират ястия с пилешко месо. По стара българска традиция на този ден във всеки дом се коли курбан от най-младото петровско пиле в името на Свети Петър. В църквата се носят ябълки – петровки и обреден колак, за да се осветят от свещеника, след което се раздават за здраве. Обредите и ритуалите, които са се запазили и до днес, се извършват за предпазване от пожари, градушки и гръмотевици.
В миналото обичаите са били много по-богати и колоритни. Девойките и жените са излизали на поляните, за да се люлеят на люлки, извивали кръшни хора и пеели ритуални песни. Вечерта на празничната трапеза сядали само старите и женени хора, а младите са посрещали изгрева на слънцето.
Имен ден празнуват: Петър, Петя, Павлина, Полина, Камен, Павел и производните на тях имена.