От днес започва платеното паркиране в Смолян. На заседанието си в края на октомври общинските съветници приеха да се въведат пет зони за платено паркиране. В първия етап срещу заплащане ще става спирането на автомобилите на:
1. ул. „Арх.Петър Петров“- обособените паркинги и уширенията на пътното платно;
2. Паркинг на бул. „България“, намиращ се пред сградата на ФИ Банк
3. Паркинг в общински имот на ул. Капитан Петко войвода“ /изгорялото училище/
4. Паркинг до ОББ
5. Локалното платно пред oбластната и oбщинската адиминистрации
За улеснение на гражданите, Смолян дава отговори на най-често задаваните въпроси, свързани с платеното паркиране.
1. Какво представляват Зоните за платено паркиране?
На територията на град Смолян се определят райони, улици и пътища или части от тях за Зони за платено паркиране в определени часове на денонощието. Работното време на Зоните за платено паркиране е от 08.30ч. до 17.30ч. в работни дни.
2. Какво представляват Районите за платено и безплатно паркиране?
Районите са територии за платено и безплатно паркиране, в които, според адреса си, собствениците на пътно превозно средство (ППС) с платен абонамент “Локално платено паркиране” могат да спират на регламентираните платени паркоместа.
3. Как мога да заплатя престоя си в Зоните за платено паркиране?
Начин на плащане:
- самотаксуване с SMS, на номер 13301;
- от мобилното приложение MOBZZO;
Цена за 1 час престой – 1.00 лев с включен ДДС. + цена SMS
4. Каква е маркировката в зоните за платено паркиране?
Зоните за платено паркиране се обозначават допълнително с информационна табела, в която са описани условията на паркиране, размерът на таксата за паркиране и начина на заплащането ѝ, както и принудителните мерки, които се прилагат.
5. В кои часове следва да се заплаща престоя в зоните за платено паркиране?
Зоната за платено паркиране е валидна в работни дни и в часовия диапазон от 08:30 до 17:30 часа.
6. Трябва ли да заплащам, ако съм спрял в зона за платено паркиране, но не съм напуснал автомобила?
Да. Когато даден автомобил паркира на място в зона за платено паркиране, е необходимо да се направи плащане, дори и водача да не е напуснал МПС.
7. Къде мога да паркирам, ако притежавам карта за паркиране на хора с трайни увреждания?
Във всяка зона за платено паркиране се осигуряват фиксирани и обозначени с пътен знак Д21–„Инвалид” места за паркиране на ППС, превозващи и/или управлявани от хора с трайни увреждания.
Картата осигурява безплатно паркиране само на местата определени за паркиране на ППС, превозващи и/или управлявани от лица с трайни увреждания. ППС, превозващо и/или управлявано от лице с трайни увреждания паркирано извън обозначените за това места се третира по общия ред.
8. Ако изпратя SMS преди началото на работното време на зоната за платено паркиране – от кога ще ми се засече времето на заплащане на престоя? (пример: изпращам SMS в 8:50 ч. – до 9:50 или до 10:00 ще съм платил за паркиране?).
Всеки изпратен SMS извън работното време на зоните за платено паркиране няма да бъде таксуван.
9. До колко минути преди края на работното време на зоната за платено паркиране мога да изпратя SMS? (пример: колко ще ми струва SMS-а ако го изпратя в 17:20 ч.)
Работното време на зоната за платено паркиране е до 17:30 часа. Това означава, че всеки SMS изпратен в рамките на работното време ще бъде таксуван с 1.00 лев.
10. Мога ли да направя корекция на регистрационния номер на автомобила, за който искам да заплатя престой в зона за платено паркиране, ако съм сбъркал номера при изпращане на SMS на номер 13301?
Вие ще бъдете таксуван отново. Въвеждането на номера, следва да се извършва внимателно, защото всеки SMS се таксува.
11. Трябва ли да изписвам регистрационният номер на автомобила си само с големи букви? Само на латиница ли да бъде изписван? Може ли да има интервал между буквите и цифрите?
Можете да въвеждате големи и малки букви. Буквите могат да бъдат въведени на латиница или кирилица, стига визуално да съответстват на табелата на регистрационния номер. Също така може да ползвате интервали за ваше удобство
* Забележка: Имайте предвид, че буква “О” и цифра нула “0” са две различни неща.
12. Какво трябва да направя, ако поставят скоба на колата ми?
На предното стъкло на блокирания автомобил се поставя съобщение, че ППС е принудително задържано и указания за реда за разблокирането му. Съобщението съдържа размера на разноските по прилагането на мярка принудително задържане (скоба) в размер на 25.00 лв. с ДДС и 1.00 лв. с ДДС за всеки започнат час престой, както и телефон за връзка с оператор. Ако за автомобила ви има въведен номер, ще получите съобщение за принудително задържане на ППС.
Телефони за връзка с оператор: 0879 902 850 и 0879 902 851
13. В кои случаи сe репатрира автомобил?
Преместване на паркирано пътно превозно средство без знанието на неговия собственик или на упълномощеният от него водач, когато:
– превозното средство е паркирано в нарушение на правилата за движение на места, обозначени с неподвижен пътен знак, предупреждаващ за принудително преместване на паркирано превозно средство, както и когато създава опасност или прави невъзможно преминаването на другите участници в движението;
– е паркирано неправомерно на специално обозначено място, предназначено за паркиране на ППС превозващи и/или управлявани от хора с трайни увреждания;
– е паркирано неправомерно на специално обозначено място, предназначено за паркиране на ППС в режим „Служебен абонамент“, “Платен абонамент“;
– е паркирано неправомерно на специално обозначено място, предназначено за паркиране на ППС в режим „Индивидуално паркомясто“;
– на ППС е наложена мярка принудително задържане (скоба) и собственика на ППС не е заявил отскобяване до края на работния ден на Зоните за платено паркиране;
– превозното средство е паркирано правилно, но обстоятелствата налагат неговото преместване; за новото местоположение на превозното средство се уведомява районното полицейско управление, а разходите, направени във връзка с преместването на превозното средство, са за сметка на лицето или организацията, поискала преместването.
Цената за освобождаване на принудително преместено ППС от специализирания Наказателен паркинг е в размер на 50.00 лева с ДДС и 2.00 лева с ДДС/час престой (за всеки започнат час).
Когато водачът се яви на мястото на нарушението преди репатриращия автомобил да потегли – автомобила се освобождава на място, след заплащане на половината от сумата на разходите по преместването на превозното средство в размер на 25.00 лева с ДДС.