Мрежата на Асоциациите на местните власти от Югоизточна Европа, НАЛАС публикува Практическо ръководство за подготовката на европроекти – Practice Talking: EU Project Development Guide for Local Governments – Nalas. Ръководството съдържа примери и препоръки от практиките на градовете от Западните Балкани, за това какво “да” и “не” правят при кандидатстването и изпълнението на проекти с външно финансиране.
Авторите на материала акцентират върху важността на проектите с европейско и друго донорско финансиране за решаването на множество проблеми и потребности на местно ниво, идентифицират и предизвикателства по изпълнението и отчитането на постигнатите резултати, в унисон с изискванията на донорите. Участието в разработването и реализацията на проектите е определено като уникален опит, даващ възможност за придобиването на нови познания, създаването на контакти и партньорства. Авторите обръщат внимание на факта, че, принципно, всеки донор очаква предложения за иновативни и нови подходи за решаване на констатираните нужди, дори и ако същите повтарят съществуващи практики.
Изданието, което е на английски език, е само от 20 страници, съдържа 6 раздела.
Първият от разделите е посветен на възможностите за привличане на външно финансиране. “Златното правило” или единственото сигурно на 100% в това отношение е, че ако не се кандидатства, не се получава външно финансиране. Препоръчва се, да не се участва във всяка покана за набиране на проекти на “олимпийския принцип”, както и да се има предвид, че правилата по програмите подкрепящи дребномащабни проекти, по принцип не са по-опростени.
Вторият раздел разяснява процеса по разработването на проектно предложение, който се определя като времеемък и изискващ значителни ресурси и усилия, в т.ч. запознаването с множество документи, координация с много други заинтересовани страни, знания, постоянство и търпение. Указва се и че гладко и безпроблемно бъдещо изпълнение на проект, по принцип няма. Отправят се и над 10 препоръки/ стъпки за следване при подготовката на проект, включително и че проектното предложение не само трябва да е добре разписано, но и да е осъществимо. В раздела са включени и примерни обосновки, подпомагащи попълването на традиционно изискуемата от външни програми апликационна форма – за формулирането на целите, определянето на целевите групи, конкретизирането на проектните дейности и очакваните резултати и др.
Следващите два раздела дават практически съвети при изпълнението и отчитането на проектите. Като ключови фактори на етап “изпълнение” се посочват публичността, видимостта, комуникацията и своевременното предлагане на решения на възникнали проблеми. Препоръчва се своевременно да се обезпечават и проверяват за коректността им отчетните документи, както и да не се депозират пред донорите непълни отчети.
В последният раздел са включени основни изводи относими към подготовката на проектно предложение, като:
– успешно финансирания и изпълнен проект е внимателно подготвеният проект;
– многословието не носи допълнителни точки при оценката на проекта. Ако се наложи оценителите да прочетат предложението повече от веднъж, за да го разберат, възможност за финансирането му няма;
– всички се научаваме най-добре чрез “правене” и др.