Всяко правителство има своята кутия на Пандора. И до момента, в който тя не се отвори, се смята, че мнозинството е стабилно. Краят на коалицията, начело с Кирил Петков, предричат едва ли не от самото ѝ начало не само политолози и социолози, но и традиционните средностатистически анализатори в кръчмите.
Ето, че Слави Трифонов отвори кутията на Пандора с изявлението си в сряда, че оттегля министрите си от управлението. С това излязоха тайни и пазарлъци, пазени месеци наред, уж под сурдинка. “Когато не става дума за пари, става дума за много пари” – е обичаен девиз в политиката, за който се заговори почти мълниеносно в сряда. ИТН искали пари, ПП имали други идеи, след това за постове – на кого дали, на кого не дали…. Политическата логорея стана фонов шум на поредната политическа криза у нас.
На Кирил Петков му трябват 12 депутата, за да управлява с правителство на малцинството, както иска. Според бившия депутат Георги Кадиев обаче толкова не са достатъчни.
“Все някой ще е болен, някой ще е в командировка и ще се трепери за всеки закон. На практика трябват поне 20 депутата. Това е първото, което показва нестабилността на този план. Второ, защото знам как Слави си избираше депутатите по лоялност, и да му купят половината група – би говорило изключително лошо за него. И трето, не всичко става с пари, и дори с много пари. Затова тази работа с купени депутати е афиф”, коментира той пред Kmeta.bg.
Варианти
Другият вариант е коалиция на ИТН с ГЕРБ и ДПС, тъй като “Възраждане” са само 12 и не стигат. Този вариант обаче крие още повече политически рискове.
“Прогнозата ми е семпла – правителството се разпада след актуализацията на бюджета в края на юни, през юли е въртележката с мандатите, ПП не успяват с първия мандат, ГЕРБ връщат втория мандат, президентът дава третия мандат на ИТН, които се опитват, но не успяват. Служебно правителство от август и избори края на октомври”, начерта прогнозата си Кадиев.
Варинти всякакви. Нов хвърли в четвъртък и зам.-председателят на парламента Ива Митева, която обяви, че ако ИТН получи мандат за кабинет, ще се опита да направи правителство на малцинството. Оптимистите в парламента видяха в думите ѝ знак за нова широка коалиция и експертен кабинет, който да преведе страната през очакваната продоволствена и енергийна криза. Песимистите заложиха на хипотезата, че новият отбор на Трифонов няма да получи 121 гласа в НС, но ще бъде приет от президента Румен Радев като служебен кабинет със същите задачи.
Денят Х
Оцеляването на четворната коалиция изглежда все по-трудно. Последното изпитание е бюджетът. Той трябва да бъде приет до 28 юни, ако властта сериозно иска да вдигне пенсиите от 1 юли и да осигури някаква подкрепа за бизнеса и хората. От четвъртък в парламента се говори само едно – Денят Х на оставката е именно 28 юни.
Радев: Сегашната криза е по-опасна
Политическата криза е факт, но за разлика от предишните кризи, тази се разгръща в условията на прогресираща инфлация и социално-икономическа и продоволствена криза, породени от войната в Украйна. Партиите в парламента трябва да намерят възможно най-бързо изход от ситуацията, защото се нуждаем от отговорно и устойчиво управление. Така президентът Румен Радев коментира ситуацията днес.
По думите му докато партиите търсят формирането на управленско мнозинство, трябва да се осигурят социалните плащания. Което пак ни връща към бюджета. Със сигурност от кутията на Пандора до 28 юни ще излязат още какви ли не неща. Именно това обаче чакат политически кръгове и лица у нас. За някои ще е шанс за реабилитация, за други – еднопосочен билет.