Все още сме доста далеч от равнището на развитите западни демокрации. Това сравнение направи пред БНР Ивайло Динев, който е доктор по политология и изследовател в Института по социални и синдикални изследвания. Той разяснява, че минималната заплата у нас е доста по – ниска от средствата, които са необходими за нормалната месечна издръжка на човек. Според последните изследвания на Института, нужната за това заплата е 1421 лв.
Всяко покачване на минималната работна заплата би било полезно, обяснява Ивайло Динев. “В България все още има голям процент на “работещите бедни“. Това е феномен, който липсва в голяма част от европийските държави. Всеки, който е имал възможност да пътува из Европа, разбира, че с тези доходи, които взима у нас, трудно може да е европеец.”, обяснява анализаторът.
Ние все още сме една бананова република, която разчита на ниска данъчна ставка и на привличане на чужди инвестиции, заявява Ивайло Динев. “Динамиката на икономическите отношения вътре не води до резултат, който увеличава едновременно доходите на всички групи. Имаме по-силно и по-бързо увеличаване при по-високите доходни групи. Това е проблем и на други общества. Икономическото неравенство се увеличава”
“Тук проблемът е, че се появяват нови политически проекти, които вместо да адресират обективните икономически факти, адресират едни културни конфликти, чрез които искат да ангажират електората. Това се наблюдава и в Италия, и в Унгария ,и Полша, и в Сърбия. На много места появата на такава консервативна реакция е свързана с печелене на вота на бедни и обедняваща средна класа”, обяснява анализаторът.