Този месец България отваря за кандидатстване пета процедура по Плана за възстановяване – за развитие на индустриалните зони и паркове. На националната среща на властта присъстваха близо 200 представители на местната власт и заинтересовани страни от цяла България.
Бюджетът на процедурата е 212 млн. лв., като минималният размер на безвъзмездната помощ за проект е 1 млн. лева, а максималната сума е 40 млн. По мярката ще могат да кандидатстват оператори на всички индустриални зони и паркове в страната – държавни, общински, съвместни и частни, новосъздадени или в напреднал етап на развитие по четири направления – довеждаща инфраструктура, вътрешна за зоната инфраструктура, сгради за научно-изследователска дейност и изграждане на екоинфраструктура като например зарядни станции за електромобили. Общественото обсъждане приключи на 23 март.
Другите водещи критерии са: броят инвеститори с интерес към инвестиции на посоченото място – изискването е да бъде доказан техния интерес, като няма определени критерии какви и колко на брой да са те; броят на работните места, които евентуално ще бъдат разкрити; и степента на готовност на проекта, с който се кандидатства. Срокът за това е 3 месеца, а кандидатите реално са общински или държавни публични предприятия.
“Много хора ме питат защо България към настоящия момент не е успяла да се пребори за ключов стратегически инвеститор в сегмент “Производство”, защо нямаме производство в размер на 1 млрд. евро или 2 млрд. лв. Отговорът е ясен – до този момент държавата не беше създала предпоставки за привличането на подобен род инвеститори, защото нямаме качествени локации, качествени терени, нямаме качествена инфраструктура. Липсвала ни е една проактивна позиция, досега държавата е реагирала реактивно”, коментира министър Александър Пулев.